بندر اسلام قلعه

والی هرات: واردات کالا از گمرک اسلام‌قلعه متوقف می‌شود

neshananews

15 February 2021

سید عبدالوحید قتالی، والی هرات می‌گوید که واردات کالاهای بازرگانی از گمرک اسلام‌قلعه در ولایت هرات به گونۀ موقت متوقف می‌شود.

آقای قتالی امروز (دوشنبه، 27 دلو) در یک نشست خبری در هرات می‌گوید که دست‌کم 300 موتر باربری در جریان آتش‌سوزی در این ولایت دو روز پیش حریق شده است. آقای قتالی می‌افزاید که در جریان این آتش‌سوزی میلیون‌ها دالر بر بخش خصوصی زیان وارد شده، اما کارکنان اطفاییه توانسته‌اند 80 درصد موترهای باربری در این گمرک را از خطر حریق نجات دهند.

والی هرات خاطرنشان‌ می‌سازد که هیأتی برای مشخص کردن مقدار زیان‌های وارده به تاجران در جریان این آتش‌سوزی به فعالیت آغاز کرده است. به سخن او، تا پایان این بررسی واردات کالاهای بازرگانی از طریق گمرک اسلام‌قلعه متوقف می‌شود.

در همین حال، اعضای اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کشور می‌گویند که در پی این آتش‌سوزی ده‌ها میلیون دالر بر تاجران زیان مالی وارد شده است. اعضای این اتاق می‌گویند که مقدار زیادی از کالاهای تاجران در این گمرک پس از آتش‌سوزی غارت شده است.

گفتنی است که دو روز پیش آتش‌سوزی گسترده‌یی در گمرک اسلام‌قلعه در 120 کیلومتری شهر هرات به وقوع پیوست. ادارۀ محلی هرات نتوانست این آتش‌سوزی را مهار کند. ادارۀ محلی هرات از دولت ایران برای مهار این آتش‌سوزی درخواست کمک کرد. تاکنون عوامل بروز این آتش‌سوزی روشن نشده است.