مسجد شیرشاه سوری

واکنش‌ها به انفجار در داخل مسجد شیرشاه سوری؛ هدف قرار دادن عبادتگاه‌ها مردود است

neshananews

13 June 2020

انفجار ماین جاسازی شده در مسجد شیرشاه سوری که چهار کشته و هشت زخمی برجای گذاشت، با واکنش‌های زیادی مواجه شده است. ایالات متحدۀ امریکا، عربستان سعودی، ایران و چهره‌های سیاسی کشور حمله بر عبادتگاه‌ها را محکوم کرده‌اند.

دفتر معاونیت وزارت خارجۀ امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی انفجار در داخل مسجد شیرشاه سوری در کابل را «حملۀ تروریستی» عنوان کرده است. این دفتر تأکید می‌ورزد که مردم افغانستان سزاوار زنده‌گی عاری از دهشت هستند.

همچنان وزارت خارجۀ عربستان سعودی نیز در بیانیه‌یی آورده است که این کشور در امر مبارزه با هر نوع خشونت‌، افراط‌گرایی و تروریسم در کنار دولت افغانستان می‌ایستد. سفارت ایران در کابل نیز انفجار روز گذشته در مسجد شیرشاه سوری را که محکوم کرده است. در بیانیۀ سفارت ایران آمده است تشدید خشونت‌ها و اقدامات تروریستی و تفرقه‌افکنانه علیه شهروندان غیرنظامی افغانستان محکوم است.

این همه در حالی است بر اثر انفجار مواد جاسازی شده در داخل مسجد «شیرشاه سوری» چهار نمازگزار جان باختند و هشت نمازگزار دیگر زخمی شدند. این انفجار ظهر دیروز (جمعه، ۲۳ جوزا) هنگام ادای نماز جمعه اتفاق افتاد. مولوی عزیرالله مفلح، امام و خطیب این مسجد نیز در جمع جان باخته‌گان است. مسجد شیرشاه سوری در منطقۀ «کارتۀ چهار» از مربوطات حوزۀ سوم امنیتی شهر کابل موقعیت دارد.

رهبران و چهره‌های سیاسی کشور نیز ضمن محکوم کردن این رویداد، حمله بر اماکن مذهبی را خلاف آموزه‌های دین اسلام خوانده‌اند. گروه طالبان ضمن تقبیح، دست داشتن در این حمله را نپذیرفته‌اند.

چندی پیش در رویداد مشابه دیگر، انفجاری در داخل مسجد وزیر اکبرخان صورت گرفت. در نتیجۀ آن مولوی محمد ایاز نیازی، امام و خطیب مسجد وزیر اکبرخان و یک نمازگزار دیگر جان باختند و شماری دیگری زخمی شدند.