وزارت خارجه

واکنش حکومت به احضار سفیر افغانستان در ایران: شهروندان حق دارند گردهمایی‌های مسالمت‌آمیز برگزار کنند

neshananews

14 June 2020

وزارت امور خارجۀ کشور با تأیید این‌که سفیر افغانستان در ایران از سوی وزارت خارجۀ آن کشور احضار شده است، می‌گوید که ایران یک یادداشت اعتراضی را به عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران تسلیم کرده است. بر اساس خبرنامۀ وزارت خارجۀ کشور، سفیر افغانستان به مقام‌های ایرانی خاطرنشان کرده است که بر اساس حقوق شهروندی هر شهروند افغانستان حق دارد به گردهمایی و تجمع مسالمت‌آمیز اقدام کند.

وزارت خارجۀ ایران عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران را دیروز (شنبه، ۲۴ جوزا) احضار کرد. وزارت خارجۀ ایران در یک خبرنامه‌یی گفته است که سفیر افغانستان به منظور روشن ساختن پاره‌یی از توضیحاتش احضار شده است. تهران ظاهراً به دلیل اعتراض‌های مردمی در برابر نماینده‌گی‌های رسمی ایران در افغانستان، سفیر این کشور را احضار کرده است. در خبرنامۀ وزارت خارجۀ ایران آمده است: «در پی تحرکات عدۀ معدود از جریانات خاص سیاسی که مرتکب برخی اقدامات اهانت‌آمیز و تعرض به سفارت ایران و سایر نماینده‌گی‌های کشورمان در افغانستان شده بودند» سفیر افغانستان به این وزارت احضار شده است.

با این حال، وزارت خارجۀ کشور اضافه می‌کند که مردم افغانستان در چندین شهر نسبت به وقوع حوادث ناگوار اخیر در دهنۀ ذوالفقار و شهر یزد ایران، راهپیمایی اعتراضی کردند. سفیر افغانستان با کنش دیپلماتیک خاطرنشان ساخته است: «هر شهروند افغانستان بر اساس قوانین و حقوق شهروندی حق دارد اقدام به برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز کند. هرگاه رفتار تظاهرکننده‌گان منجر به بی‌نظمی و اخلال در اجرای قوانین شود، از سوی نهادهای مؤظف مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.»

در عین حال وزارت خارجۀ کشور از نهادهای امنیتی می‌خواهد که چگونه‌گی این «تجمعات مسالمت‌آمیز» را فورا به این وزارت گزارش کنند و در صورتی اعتراضات مردمی در مواردی منجر به بی‌نظمی شده باشد، نیازمند تحقیق است. این وزارت خاطرنشان می‌سازد که افغانستان در نخستین فرصت ممکن هیأت بلندرتبه‌‌یی را به ایران اعزام خواهد کرد تا در چارچوب تعامل منافع دو جانبه، حفظ دوستی و همکاری رو به گسترش راه حل مناسبی برای رفع مشکلات پیدا کنند.

این همه در حالی است که پس از شکنجه و به رودخانه انداختن شماری از کارجویان افغانستان در مرز با ایران و آتش گرفتن موتر حامل شهروندان افغانستان در ولایت یزد ایران بر اثر شلیک نیروهای انتظامی آن کشور؛ شماری از شهروندان کشور در ولایت‌های هرات، کابل، ننگرهار و هلمند در برابر سفارت و نماینده‌گی‌های ایران دست به اعتراض زدند. این معترضان با آتش کشیدن پرچم ایران خواهان رسیده‌گی و برخورد قانونی با عاملان این رویدادها شدند.