رهبران طالبان

واکنش طالبان به اعلامیۀ مشترک کشورهای غربی؛ موافقت‌نامۀ دوحه باید عملی شود

neshananews

01 February 2021

گروه طالبان در واکنش به اعلامیۀ مشترک اتحادیۀ اروپا، ناتو و کشورهای غربی مبنی بر دخیل دانستن این گروه در انفجارها و ترورهای هدف‌مند در افغانستان، خواستار عملی شدن موافقت‌نامۀ صلح دوحه شده‌اند.

گروه طالبان امروز (دوشنبه، سیزدهم دلو) با نشر خبرنامه‌یی نوشته‌اند که عملی شدن موافقت‌نامۀ دوحه که اوایل سال گذشته میلادی میان امریکا و طالبان به امضا رسید، به نفع طرف‌هایی است که در جنگ افغانستان دخیل هستند.

در این خبرنامه همچنان آمده است که حضور نیروهای خارجی در افغانستان زمینه‌ساز دوام جنگ و کشتار غیرنظامیان است وعملی شدن موافقت‌نامۀ دوحه می‌تواند به جنگ جاری در کشور پایان دهد.

گروه طالبان در این خبرنامه مدعی هستند که جنگ‌جویان این گروه در کشتار غیرنظامیان و تخریب تأسیسات عامه دست ندارند. در اعلامیۀ این گروه تأکید شده است که جنگ جاری باید از طریق گفت‌وگو حل شود.

این در حالی است که روز گذشته نماینده‌گی‌های دیپلماتیک اتحادیۀ اروپا، ناتو و پانزده کشور غربی در یک اعلامیۀ مشترکی طالبان را عامل راه‌اندازی بیش‌ترین حمله‌های هدف‌مند، کشتار غیرنظامیان و تخریب تأسیسات عامه در کشور معرفی کرده و خواهان پایان حمله‌های این گروه در افغانستان شده‌اند.