وحید عمر

وحید عمر: طالبان تاکنون یک گام مثبتی در روند صلح برنداشته‌اند

neshananews

30 January 2021

وحید عمر، رییس ادارۀ ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست جمهوری می‌گوید که گروه طالبان تاکنون حتا یک گام مثبت و سازنده‌یی در روند صلح برنداشته‌اند.

آقای عمر امروز (شنبه، یازدهم دلو) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که طالبان از آغاز گفت‌وگوهای صلح در قطر تاکنون حتا یک گام مثبت و سازنده‌یی که نشان دهد این گروه به دنبال تأمین صلح در کشور باشند، برنداشته‌اند. آقای عمر می‌افزاید که دولت افغانستان هر گام مثبتی که در روند صلح برداشته به جای استقبال از سوی طالبان، بهانه‌ها و تهدید‌های جدیدی را از سوی این گروه شاهد بوده است.

رییس ادارۀ ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست جمهوری با اشاره به اظهارات شیر محمد عباس استانکزی، معاون دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، تصریح می‌کند که این اظهارات ادامۀ سخنان طالبان است که خواستار انحلال ارتش ملی شده بودند. روزهای پیش آقای استانکزی در سفری به مسکو، رییس‌جمهور غنی را یگانه مانع صلح عنوان کرد.

آقای عمر علاوه می‌کند که طالبان با این اظهارات در پی نابودی نظام افغانستان هستند، اما این خواست آنان نه از راه جنگ و نه از راه معامله امکان پذیر است. رییس ادارۀ ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست جمهوری طالبان را مانع اصلی پیشرفت روند جاری صلح عنوان می‌کند و خاطرنشان می‌سازد که این گروه اگر اراده‌یی برای صلح دارند باید جنگ را خاتمه دهند و آتش‌بس اعلام کنند.