وحید عمر

وحید عمر: طرح صلح غنی برای نشست انقره آماده است

neshananews

25 March 2021

وحید عمر، مشاور ارشد رییس‌جمهور در امور روابط عامه و استراتژیک تأیید می‌کند که رییس‌جمهور غنی طرحی را برای نشست انقره در مورد صلح افغانستان تهیه کرده است.

آقای عمر امروز (پنج‌شنبه، پنجم حمل) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که این طرح زیر نام «نقشۀ راه صلح» از سوی رییس‌جمهور کشور آماده شده است.

آقای عمر می‌افزاید که این طرح دربارۀ انتخابات ریاست جمهوری نیست؛ بلکه نقشۀ ‌راه برای صلح کشور را ترسیم می‌کند. به گفتۀ او، در این طرح پیش‌بینی شده است که قدرت سیاسی به نظام برخاسته از روند صلح از طریق انتخابات منتقل خواهد شد.

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از شماری از مقام‌های دولت افغانستان گزارش داده بود که آقای غنی با طرح وزارت خارجۀ امریکا در پیوند به صلح افغانستان مخالفت کرده و طرحی را مبنی بر برگزاری انتخابات زودهنگام در نشست انقره مطرح خواهد کرد.

مشاور ارشد رییس‌جمهور در امور روابط عامه و استراتژیک با اشاره به موقف دولت در پیوند به خروج نیروهای خارجی از افغانستان می‌گوید که خروج این نیروها مشروط به عملی شدن تعهدات طالبان است.

آقای عمر علاوه می‌کند که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور برای پیشبرد عملیات‌های نظامی آماده‌گی کامل دارند و در صورت عملی شدن تعهدات طالبان در روند صلح، دولت با خروج نیروهای خارجی مخالفت ندارد. اما به گفتۀ او، طالبان تاکنون به هیچ یکی از تعهدات در روند صلح عمل نکرده‌اند.

گفتنی است که به تازه‌گی منابع در کاخ سفید در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز مدعی شده‌اند که جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا تلاش دارد زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی را از افغانستان به تأخیر بیندازد.

بر اساس توافق‌نامۀ صلح دوحه که در ماه حوت سال 1398 خورشیدی میان امریکا و طالبان در قطر امضا شد، نیروهای خارجی می‌بایست تا اوایل ماه می سال روان میلادی افغانستان را ترک کنند.