موتر

وزارت خارجه: ایران شلیک بر موتر حامل شهروندان افغانستان را تأیید کرده است

neshananews

06 June 2020

وزارت امور خارجۀ کشور می‌گوید که سفیر افغانستان مقیم در ایران به ولایت یزد این کشور رفته تا چگونه‌گی حادثۀ آتش گرفتن موتر حامل شهروندان افغانستان را در خاک ایران بررسی کند. این وزارت همچنان می‌گوید که مقام‌های ایرانی تأیید می‌کنند که پولیس این کشور بالای موتر حامل کارجویان افغانستان شلیک کرده است.

وزارت امور خارجه ناوقت شب گذشته (جمعه، شانزدهم جوزا) در یک خبرنامه‌یی می‌گوید که رویداد آتش گرفتن موتر حامل شهروندان کشور در شهر یزد ایران که بر اساس گزارش‌هایی ابتدایی منجر‌ به کشته شدن سه تن، زخمی شدن چهار تن و مفقود شدن شماری از شهروندان افغانستان شده است را بررسی و پیگیری می‌کند.

در خبرنامۀ وزارت خارجه آمده است: «احمد ترحمی بهابادی، معاون سیاسی ولایت یزد ضمن تأیید گزارش‌ها دربارۀ شلیک مأموران نیروی انتظامی (پولیس) ایران به موتر حامل شهروندان افغانستان، اعلام کرد که این موتر به دلیل سرعت‌بالا و برخورد شدید با گارد ریل کنار جاده، آتش گرفته است.»

وزارت خارجه خاطرنشان می‌سازد که سفیر افغانستان مقیم در تهران به ولایت یزد ایران رفته تا ضمن رسیده‌گی به پیکرهای قربانیان این رویداد، چگونه‌گی رویداد و علت شلیک پولیس ایران بر این موتر را بررسی کند و نتایج آن را با این وزارت در میان بگذارد.

این درحالی است که روز چهارشنبۀ هفتۀ گذشته (چهاردهم جوزا) یک موتر حامل شهروندان افغانستان در ولایت یزد ایران آتش گرفته است. بر اساس گزارش‌های ابتدایی در این آتش‌سوزی سه شهروند کشور جان باخته، بیش از چهار نفر زخمی شده و شماری هم مفقود هستند. گفته می‌شود این موتر چهارده سرنشین داشته و پس از شلیک پولیس ایران، آتش گرفته است.