وزارت خارجه

وزارت خارجه: دولت می‌خواهد طالبان را از گروه‌های تندرو خارجی جدا کند

neshananews

21 January 2021

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور می‌گوید که دولت تلاش دارد طالبان را در روند جاری صلح از گروه‌های تندرو خارجی جدا کند.

وزارت امور خارجه امروز (پنج‌شنبه، دوم دلو) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که آقای اتمر این مطلب را در دیدار با محمد بن عبدالکریم العیسی، از عالمان برجستۀ دین در عربستان سعودی مطرح کرده است. به نقل از این خبرنامه، آقای اتمر می‌گوید که گروه‌های تندرو خارجی افغانستان را به میدان جنگ بدل کرده‌اند و این گروهای تندرو در سال‌های پسین از هیچ جنایتی در این کشور دریغ نکرده‌اند.

این خبرنامه به نقل از آقای اتمر می‌افزاید که اهداف گروه‌های تندرو تروریستی به داخل خاک افغانستان متمرکز نیست و این گروه‌ها‌ کشورهای اسلامی، منطقه و جهان را تهدید می‌کنند. به گفتۀ او، پایان جنگ در افغانستان به معنای نجات منطقه و جهان از خشونت‌ تروریسم خواهد بود.

وزیر خارجۀ کشور یادآور می‌شود که روند جاری صلح افغانستان فرصت مناسبی را برای پایان جنگ در کشور فراهم ساخته و دولت می‌خواهد در چوکات این روند طالبان را از گروه‌های تندرو خارجی جدا کند تا جنگ‌جویان این گروه دوباره به زنده‌گی مسالمت‌آمیز برگردند.

آقای اتمر از عالمان جهان اسلام می‌خواهد که برای پایان جنگ در افغانستان در کنار دولت قرار بگیرند و طالبان را برای این کار ترغیب کنند.

گفتنی است که آقای اتمر دو روز پیش به عربستان سعودی رفت. او در جریان دو روز گذشته با مقام‌های دولت عربستان، رییس بانک انکشاف اسلامی و دبیر عمومی سازمان همکاری‌های اسلامی دیدار کرده است.