وزارت خارجه

وزارت خارجه: فراخوان بین‌المللی برای کاهش خشونت‌ها شانس موفقیت مذاکرات صلح را افزایش می‌دهد

neshananews

05 November 2020

وزارت امور خارجۀ کشور می‌گوید که فراخوان بین‌المللی برای کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس در افغانستان شانس موفقیت گفت‌وگوهای جاری صلح در کشور را افزایش می‌دهد.

این وزارت امروز (پنج‌شنبه، پانزدهم عقرب) با نشر خبرنامه‌یی از فراخوان تازۀ اتحادیۀ اروپا و پاکستان مبنی بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان استقبال می‌کند.

روز گذشته اتحادیۀ اروپا و پاکستان در یک اعلامیۀ مشترک از افزایش خشونت‌ها در افغانستان انتقاد کردند و خواهان کاهش فوری خشونت‌ها و پیشرفت در روند مذاکرات صلح شدند. اتحادیۀ اروپا و پاکستان همچنان بر حفظ دستاوردهای دو دهۀ پسین در کشور تأکید کردند.

وزارت امور خارجه می‌گوید که موضع‌گیری تازۀ پاکستان و اتحادیۀ اروپا به قوت گرفتن روند صلح در کشور منجر می‌شود. بر بنیاد خبرنامۀ این وزارت، فراخوان بین‌المللی برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان شانس‌ موفقیت گفت‌وگوهای صلح را افزایش خواهد داد.

این در حالی است که اخیراً همزمان با افزایش خشونت‌ها در افغانستان به ویژه کشتار غیرنظامیان، سازمان ملل متحد و سازمان همکاری‌های اسلامی خواهان قطع جنگ و برقراری آتش‌بس سرتاسری در افغانستان شده‌اند. از سوی دیگر هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان نزدیک به دو ماه می‌شود که سرگرم رأی‌زنی دربارۀ نهایی‌سازی کارشیوۀ مذاکرات صلح هستند. دو طرف تاکنون به نتیجه‌یی دست نیافته‌اند.