وزارت خارجه

وزارت خارجه: نشست‌های مسکو و انقره جایگزین گفت‌وگوهای صلح قطر نیستند

neshananews

16 March 2021

وزارت خارجۀ کشور اعلام کرده است که نشست‌های صلح مسکو و انقره در پیوند به صلح افغانستان جایگزین گفت‌وگوهای جاری صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت و گروه طالبان در قطر نخواهد بود.

این وزارت امروز (سه‌شنبه، 26 حوت) در خبرنامه‌یی آورده است که نشست بین‌المللی مسکو در پیوند به صلح افغانستان و نشست بزرگ انقره در ادامۀ گفت‌وگوهای صلح قطر دایر خواهند شد.

در خبرنامۀ این وزارت همچنان آمده است که گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت و گروه طالبان که حدود شش ماه پیش به گونۀ مستقیم در شهر دوحه، پایتخت قطر آغاز شد و تاکنون ادامه دارد، در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

این وزارت خاطرنشان می‌سازد که دو نشست بین‌المللی مسکو و انقره که در جریان دو هفتۀ آینده قرار است برگزار شوند، نقش مُکمِل گفت‌وگوهای قطر را دارند. این وزارت از کشورهای منطقه به ویژه قطر برای میزبانی از گفت‌وگوهای مستقیم میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در جریان حدود شش ماه گذشته قدردانی کرده است.

این در حالی است که با مطرح شدن طرح حکومت مشارکتی در پیوند به صلح افغانستان از سوی وزارت خارجۀ امریکا، ترکیه به عنوان میزبان مرحلۀ جدید گفت‌وگوهای صلح کشور انتخاب شده است.

باوجود این که گمانه‌زنی‌ها بر آن بود که با آغاز این مرحله‌یی از گفت‌وگوها به میزبانی ترکیه، گفت‌وگوهای قطر به حاشیه خواهد رفت، اما منابع آگاه از روند صلح می‌گویند که بر اساس برنامۀ تازۀ وزارت خارجۀ امریکا گفت‌وگوهای قطر قرار است به رأی‌زنی روی موارد تخنیکی در روند صلح افغانستان متمرکز شود.