وزارت خارجۀ امریکا: طرف‌های دخیل در جنگ افغانستان را به تسریع روند صلح ترغیب می‌کنیم

neshananews

09 March 2021

وزارت خارجۀ امریکا اعلام کرده است که زمینۀ مناسبی برای پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان فراهم شده و امریکا طرف‌های جنگ در افغانستان را به تسریع روند صلح ترغیب می‌کند.

خبرگزاری رویترز امروز (سه‌شنبه، نوزدهم حوت) در گزارشی به نقل از نت پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا می‌نویسد که زمینۀ بروز پیشرفت‌های خوبی در روند صلح افغانستان فراهم شده است. به نقل از گزارش رویترز، خانم پرایس می‌افزاید که ایالات متحدۀ امریکا تلاش دارد گفت‌وگوهای صلح افغانستان در جهت مثبت حرکت کند و به موفقیت برسد.

سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا همچنان خاطرنشان می‌سازد که نمایندۀ ویژۀ این کشور در امور صلح افغانستان به منطقه سفر کرده است تا کشورهای منطقه و شریک‌های صلح افغانستان را برای تسریع این روند ترغیب کند.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان اخیراً به کابل سپس به دوحه و اسلام‌آباد سفر کرده است. آقای خلیل‌زاد طرح ایجاد حکومت مشارکتی را با طرف‌های درگیر جنگ و صلح در افغانستان مطرح کرده است.

ارایۀ این طرح با رسیدن نامه‌یی از آدرس وزیر خارجۀ امریکا به رهبران دولت افغانستان همزمان بوده و واکنش‌ منفی حکومت را به دنبال داشته است. رییس‌جمهور غنی در واکنش به این طرح پیشنهادی می‌گوید که قدرت سیاسی را تنها از طریق برگزاری انتخابات به دولت بعدی واگذار خواهد کرد. به باور آقای غنی، ایجاد حکومت مشارکتی و یا موقت به نفع کشور نیست.

همزمان با این، روسیه نیز اعلام کرده است که تا ده روز دیگر نشستی را در پیوند به صلح افغانستان با اشتراک نماینده‌گان طالبان، سیاسیون افغانستان، نماینده‌گان کشورهای منطقه و امریکا میزبانی می‌کند. دولت افغانستان و گروه طالبان تاکنون روشن نساخته‌اند که در این نشست شرکت خواهند کرد و یا خیر.