غفور لیوال

وزارت خارجۀ ایران سفیر افغانستان در تهران را احضار کرد

neshananews

13 June 2020

وزارت خارجۀ ایران عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران را احضار کرده است. وزارت خارجۀ ایران با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که آقای لیوال به منظور روشن ساختن پاره‌یی از توضیحات به این وزارت احضار شده است. مقام‌های وزارت خارجۀ ایران دلیل احضار آقای لیوال را توهین کارمندان سفارت این کشور در کابل عنوان می‌کنند.

در خبرنامۀ وزارت امور خارجۀ ایران که امروز (شنبه، 24 جوزا) نشر شد، آمده است: «در پی تحرکات عدۀ معدود از جریانات خاص سیاسی که دارای سابقۀ ضدیت با جمهوری اسلامی ایران و حسن همجواری میان دو کشور ایران و افغانستان می‌باشند و اخیراً به بهانۀ فوت چند تن از اتباع آن کشور که قصد ورود غیرقانونی به ایران را داشته و یا به صورت قاچاقی و غیرقانونی وارد ایران شده بودند؛ مرتکب برخی اقدامات اهانت‌آمیز و تعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران و سایر نماینده‌گی‌های کشورمان در افغانستان شده بودند.»

وزارت امور خارجۀ افغانستان تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران در حالی از سوی وزارت امور خارجۀ ایران احضار می‌شود که پس از شکنجه و به رودخانه انداختن شماری از کارجویان افغانستان در مرز با ایران و آتش گرفتن موتر حامل شهروندان افغانستان در ولایت یزد ایران بر اثر شلیک نیروهای انتظامی آن کشور؛ شماری از شهروندان کشور در ولایت‌های هرات، کابل، ننگرهار و هلمند در برابر سفارت و نماینده‌گی‌های ایران دست به اعتراض زدند. این معترضان با آتش کشیدن پرچم ایران خواهان رسیده‌گی و برخورد قانونی با عاملان این رویدادها شدند.