وزارت خارجه

وزیر خارجۀ ترکیه: کابل زمان برگزاری نشست انقره را پیشنهاد کند

neshananews

30 March 2021

مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه از دولت افغانستان می‌خواهد که زمان پیشنهادی برای برگزاری نشست صلح انقره را با دولت ترکیه در میان بگذارد.

وزارت خارجۀ کشور بامداد امروز (سه‌شنبه، دهم حمل) با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که آقای اوغلو این موضوع را دیروز در دیدار با محمد حنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور در شهر دوشنبه مطرح کرده است.

به نقل از این خبرنامه، آقای اوغلو می‌گوید که همۀ کشورهایی که از سوی ترکیه برای اشتراک در نشست انقره دعوت شده‌اند، از اشتراک‌شان در این نشست اطمینان داده‌اند.

وزیر خارجۀ ترکیه می‌افزاید که کابل افزون بر پیشنهاد زمان برگزاری نشست انقره، فهرستی از کشورهایی را که قرار است در این نشست دعوت کند، نیز به دولت ترکیه بسپارد.

بر اساس خبرنامۀ وزارت خارجه، آقای اتمر تعهد سپرده است که علاوه بر شریک ساختن فهرستی از این کشورها و پیشنهاد تاریخی برای برگزاری نشست انقره، آجندای پیشنهادی و انتظارهای دولت افغانستان از این نشست را نیز با دولت ترکیه در میان خواهد گذاشت.

آقای اتمر خاطرنشان می‌سازد که نشست انقره باید زمینه‌ساز یک توافق جامع صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان باشد که برای همۀ طرف‌ها پذیرفتی باشد و مورد حمایت جامعۀ جهانی نیز قرار بگیرد.

نشست انقره در مورد صلح افغانستان قرار بود در 28 ماه مارچ میلادی برگزار شود، اما اکنون برگزاری این نشست برای حدود یک ماه به تعویق افتاده است. گروه طالبان خواستار تأخیر برگزاری این نشست شده است.

نشست انقره قرار است در سطح رهبران ارشد دولت افغانستان، سیاست‌گران و گروه طالبان برگزار شود و سنگ‌بنای یک حکومت مشارکتی را در کشور بگذارد.