ناجیه انوری

وزارت دولت در امور صلح: مذاکرات مستقیم دولت با طالبان تا چند روز دیگر آغاز می‌شود

neshananews

15 June 2020

وزارت دولت در امور صلح از آغاز مذاکرات مستقیم دولت با گروه طالبان در روزهای آینده خبر می‌دهد.

ناجیه انوری، سخنگوی این وزارت امروز (دوشنبه، ۲۶ جوزا) با نشر یک پیام ویدیویی می‌گوید: «پس از تلاش‌های صلح، نهادهای مربوط به دولت افغانستان و وزارت دولت در امور صلح طبق توافقات، قرار است مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و گروه طالبان در روزهای آینده تدویر شود.» خانم انوری اما مکان و تاریخ دقیق آغاز این مذاکرات را توضیح نمی‌دهد. به سخن او، برای آغاز مذاکرات مستقیم گزینه‌های زیادی وجود دارد، اما ممکن است شروع مذاکرات صلح در قطر باشد.

سخنگوی وزارت دولت در امور صلح می‌افزاید که هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت برای آغاز مذاکرات مستقیم با طالبان آماده‌گی کامل دارد و تدابیر صحی به خاطر جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا نیز در نظر گرفته شده است. خانم انوری دیروز (یک‌شنبه، 25 جوزا) نیز گفته بود که گفت‌وگوها برای تعیین محل و زمان مذاکرات بین‌الافغانی جریان دارد و پیش‌رفت‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

از این پیش، ارگ ریاست جمهوری نیز اعلام کرده است که توافقی صورت گرفته است که بحث‌های ابتدایی برای آغاز مذاکرات مستقیم در قطر صورت بگیرد. گروه طالبان که یک طرف مذاکرات بین‌الافغانی هستند، تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.