مجروح

وزارت صحت: خطر انتقال نوع جهش‌یافتۀ ویروس کرونا به افغانستان وجود دارد

neshananews

07 January 2021

مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند که خطر انتقال گستردۀ نوع جهش‌یافتۀ ویروس کرونا از کشورهای همسایه به داخل افغانستان وجود دارد.

وحید مجروح، معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت عامه امروز (پنج‌شنبه، هژدهم جدی) در یک نشست خبری در کابل از انتقال گستردۀ نوع جهش‌یافتۀ ویروس کرونا به افغانستان ابراز نگرانی می‌کند. آقای مجروح می‌گوید که نوع جهش‌یافتۀ ویروس کرونا از اروپا به کشورهای همسایۀ انتقال یافته است و با توجه به حجم بزرگ رفت‌وآمد در منطقه، ممکن است این نوع جدید ویروس کرونا به داخل افغانستان شیوع پیدا کند.

معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت عامه یادآور می‌شود که نوع جهش‌یافتۀ ویروس کرونا هر چند تعداد کمتری از مبتلایانش را به کام مرگ می‌کشاند، اما درصدی انتقال آن نسبت به نوع موجود این ویروس به مراتب بالاتر است.

معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت عامه ضمن تأکید روی محدود شدن رفت‌وآمد شهروندان به کشورهای همسایه، بر رعایت تدابیر جدی بهداشتی نیز پافشاری می‌کند. به باور او، اگر بیشتر شهروندان کشور از ماسک استفاده کنند، سیر انتشار انواع ویروس کرونا محدود خواهد شد.

گفتنی است که حدود دو ماه از آغاز موج دوم ویروس کرونا در کشور می‌گذرد. از شیوع موج نخست این ویروس تاکنون بیش از دو هزار و 200 تن در کشور جان خود باخته‌اند.