الکوزی

وزارت صحت عامه: داروی حکیم قندهاری ترکیبی از مواد مخدر است و برای ویروس کرونا سودمند نیست

neshananews

03 June 2020

وزارت صحت‌ عامه نتایج ابتدایی داروی حکیم الکوزی را همگانی کرد. مسوولان این وزارت می‌گویند که محصولی تهیه شده از سوی این طبیب قندهاری مرکب از مواد مخدر است و برای درمان ویروس کرونا هیچ سودی ندارد.

وحیدالله مجروح، معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت عامه امروز (چهارشنبه، چهاردهم جوزا) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید، محصولی که از سوی حکیم الکوزی به مردم به عنوان واکسین کرونا عرضه می‌شود، ترکیبی از انواع مواد مخدر از جمله «مورفین و تریاک» است. آقای مجروح می‌افزاید که برخی از گیاهان دیگر نیز در ترکیب این محصول شامل است، اما بیش‌ترین مواد به کار رفته در این دارو، مشتقات مواد مخدر است و هیچ تأثیر مثبت روی بیماران مبتلا به ویروس کرونا ندارد. به سخن او، مواد مخدر به گونۀ موقت روی بیماران عمل می‌کند و در آینده‌ها سبب اعتیاد در بیماران می‌شود.

گفتنی است که در چند روز گذشته بازار توزیع داروی گیاهی از سوی یک طبیب قندهاری به نام «حکیم الکوزی» مشهور به «حکیم لالا» گرم است. این طبیب ادعا دارد که واکسن و داروی مهار ویروس کرونا را کشف کرده است. او در مرکز درمانی «سبحان» در کابل، به توزیع این دارو به شکل رایگان اقدام کرده است. در جریان یک هفتۀ گذشته برای هزاران مراجعه‌کننده دارو توزیع کرده است. شماری از بیمارانی که نزد او مراجعه کرده‌اند، می‌گویند که داروی او برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا موثر است.

وزارت صحت عامه چندی پیش فعالیت مرکز صحی سبحان را به دلیل نداشتن جواز رسمی متوقف کرد و از مردم خواست که به توصیه‌های صحی عمل کنند و از این داروی تأیید ناشده استفاده نکنند. این مرکز صحی اما با پادرمیانی شماری از چهره‌های سیاسی دوباره فعال شد و این طبیب به درمان بیماران پرداخته است. وزارت صحت عامه می‌گوید که نتیجۀ مفصل ترکیب داروی این طبیب را به زودی منتشر خواهد کرد.

این همه در حالی است که تاکنون ۱۷هزار و۲۶۷ تن در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. از این میان ۲۴۹ نفر جان باخته و یک‌هزار و ۵۲۲ نفر دیگر دوباره صحت‌یاب شده‌اند.