وزیر صحت

وزارت صحت عامه: روند توزیع ۵۰۰ پایه دستگاه تنفس مصنوعی به ولایت‌ها آغاز شده است

neshananews

18 July 2020

وزارت صحت‌ عامه اعلام کرده است که روند توزیع ۵۰۰ پایه دستگاه تنفس مصنوعی (ونتلاتور) از مرکز به ولایت‌های کشور آغاز شده است.

احمد جواد عثمانی، سرپرست و نامزد وزیر وزارت صحت عامه، امروز (شنبه، ۲۸ سرطان) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که این دستگاه‌ها برای مراقبت از بیماران «کووید 19» و از بودجۀ وزارت صحت عامه خریداری شده است. به گفتۀ او، از مجموع ۵۰۰ پایه دستگاه تنفس مصنوعی، ۱۰۶ پایۀ آن امروز به مراکز صحی در ولایت‌های کابل، پنجشیر، کاپیسا، پروان، لوگر، میدان وردک، بامیان، دایکندی و غزنی توزیع شده است.

آقای عثمانی می‌افزاید که قرار است همۀ این ونتلاتورها همراه با همۀ لوازم آن بر اساس نیازمندی ولایات به گونۀ عادلانه توزیع شود. او خاطرنشان می‌سازد که برای استفادۀ درست از این دستگاه‌ها، شماری از کارمندان صحی در مرکز و ولایت‌ها آموزش دیده‌اند و سه کارمند تخنیکی که در کشور ترکیه آموزش دیده‌اند، جهت مراقبت از این دستگاه‌ها استخدام شده‌اند.

هرچند ادعاهای مبنی بر وجود فساد در بخش صحت در این اواخر افزایش یافته است، اما نامزد وزیر این وزارت یک بار دیگر بر مبارزه با فساد اداری در بخش صحی کشور تأکید می‌ورزد. او می‌گوید: «تاکنون ما چندین قضیۀ فساد را به دادستانی معرفی کردیم و همۀ آنان از سوی ادارۀ دادستانی کل تحت بررسی قرار دارند.» آقای عثمانی در بخش دیگری از سخنانش از بازگشایی هوتل‌های عروسی و حوض‌های آب‌بازی ابراز نگرانی می‌کند و خاطرنشان می‌سازد که خطر ویروس کرونا هنوز در کشور وجود دارد و مردم نباید در برابر آن بی‌اعتنایی کنند.

این در حالی است که بر اساس آمارهای رسمی تاکنون ۳۵ هزار و ۲۶۹ شهروند کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. از این میان یک‌هزار و ۱۶۴ تن جان باخته و ۲۳ هزار و ۲۸۰ تن دیگر بهبود یافته‌اند.