عثمانی

وزارت صحت گزارش‌های مبنی بر قاچاق ۳۲ پایه دستگاه ونتلاتور به پاکستان را رد کرد

neshananews

22 June 2020

وزارت صحت عامۀ کشور گزارش‌های نشر شده مبنی بر قاچاق ۳۲ پایه دستگاه تنفس مصنوعی (ونتلاتور) به پاکستان را رد می‌کند. مسوولان این وزارت می‌گویند که هیچ شواهد موثقی وجود ندارد که شماری از دستگاه‌های تنفس مصنوعی از افغانستان به پاکستان قاچاق شده باشد.

این درحالی است که بامداد امروز گزارش‌هایی به نشر رسید که 32 پایه دستگاه‌ تنفس مصنوعی از افغانستان به پاکستان قاچاق شده است. این دستگاه‌ها برای زنده نگه‌داشتن بیماران مبتلا به ویروس کرونا در حالت اضطرار به کار می‌رود. وزارت صحت عامۀ کشور چندی پیش از کمبود این دستگاه‌ها در کشور خبر داده بود. بر اساس گزارش‌ها وزارت صحت عامه در سراسر کشور تنها 300 پایه از این دستگاه‌ها را در اختیار داشت.

اما بعداً شماری از کشورها به شمول چین، مقداری از ابزارهای طبی را به افغانستان کمک کردند. در این میان تنها چند پایۀ محدود دستگاه‌های ونتلاتور نیز شامل بود.

با این حال، در خبرنامۀ وزارت صحت عام که امروز (دوشنبه، دوم سرطان) نشر شد، آمده است که اخیراً گزارشی از سوی یکی از رسانه‌های کشور منتشر شده است که در آن از قاچاق ۳۲ پایه دستگاه ونتلاتور از سوی شماری از افراد به پاکستان گفته شده است، اما وزارت صحت عامه «این موضوع را کاملاً رد می‌کند و مبنای این گزارش را موثق نمی‌داند.» خبرنامۀ وزارت صحت عامه می‌افزاید که مبارزه با فساد اداری و شناسایی افراد مفسد در بخش درمانی کشور یکی از اولویت‌های رهبری وزارت صحت عامه می‌باشد.