مهاجرین

وزارت مهاجرین: در یک ماه گذشته بیش از 60 هزار شهروند کشور از ایران بازگشته‌اند

neshananews

15 August 2020

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان کشور اعلام کرده است که در جریان یک ماه گذشته، بیش از ۶۰ هزار شهروند کشور به گونۀ داوطلبانه و اجباری از ایران به کشور بازگشت کرده‌اند.

این وزارت امروز (شنبه، ۲۵ اسد) با نشر خبرنامه‌یی تصریح می‌کند که دست‌کم ۶۳ هزار و ۵۱۹ شهروند کشور از ۲۴ سرطان تا ۲۴ اسد سال روان، به‌گونۀ داوطلبانه و اجباری از ایران به افغانستان عودت کرده‌اند. در خبرنامۀ وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان آمده است که از این میان ۴۱ هزار و ۹۷۴ تن از مرز اسلام‌قلعۀ هرات و ۲۱ هزار و ۵۴۵ تن دیگر از مرز میان نیمروز و ایران «میلک» به کشور بازگشته‌اند.

از سوی دیگر، یافته‌های نماینده‌گی‌های وزارت امور مهاجرین در مرزهای کشور با ایران نشان می‌دهد که بیش‌ترین رقم عودت‌کننده‌گان را افرادی تشکیل می‌دهند که به‌گونۀ «داوطلبانه» به‌کشور برگشته‌اند. طبق این یافته‌ها حدود ۳۳ هزار و ۱۰۵ تن به گونۀ داوطلبانه به کشور برگشته‌اند. در این میان ۱۰۲ شهروند دیگر کشور با وجود این که دارای مدرک پناهنده‌گی بوده‌اند، بازهم به گونۀ داوطلبانه به کشور برگشته‌اند.

بر اساس یافته‌‌های وزارت مهاجرین، دومین رقم بلند عودت‌کننده‌گان را افرادی تشکیل می‌دهند که به‌گونۀ اجباری از سوی ایران به‌ کشور عودت داده شده‌اند. شمار مجموعی این افراد به ۲۸ هزار و ۶۲۱ تن می‌رسد.

گفتنی است که شهروندان افغانستان در حالی به گونۀ اجباری و یا داوطلبانه به کشور برگشت کرده‌اند که گسترش ویروس کرونا در ایران افزون بر چالش‌‌های موجود در برابر پناه‌جویان، بحران بی‌کاری را نیز در آن کشور به میان آورده است. افرادی که به هدف کار به ایران رفته‌اند نیز از این بحران آسیب دیده‌اند.