پومپیو قطر

وزیر خارجۀ امریکا با هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر دیدار می‌کند

neshananews

21 November 2020

خبرگزاری فرانسه از دیدار مایک پومپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا با هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر خبر می‌دهد.

این خبرگزاری بامداد امروز (شنبه، اول قوس) در گزارشی به نقل از منابع در وزارت خارجۀ امریکا نوشته است که آقای پومپیو پیش از چاشت امروز به قطر خواهد رفت. به نقل از این گزارش، آقای پوپمیو به صورت جداگانه با هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر دیدار خواهد کرد.

در این گزارش آمده است که سرعت بخشیدن گفت‌وگوهای جاری میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان هدف این سفر آقای پومپیو به قطر عنوان شده است.

این در حالی است که محمداشرف غنی، رییس‌جمهور کشور به تازه‌گی نارضایتی‌اش را نسبت به نتیجۀ گفت‌وگوهای مقدماتی میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان ابراز داشته است. آقای غنی شام دیروز هنگام سخنرانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون صلح افغانستان، گفته است که مذاکرات جاری در دوحه پیشرفت مطلوبی ندارد.

این در حالی است که منابع آگاه از گفت‌وگوهای قطر می‌گویند که هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان به نهایی کردن کارشیوۀ مذاکرات صلح که حدود دو ماه مورد بحث بوده است، نزدیک شده‌اند. گروه طالبان و دولت افغانستان اما تاکنون در این باره به گونۀ رسمی چیزی نگفته‌اند.