بلینکن

وزیر خارجۀ امریکا وارد کابل شده است

neshananews

15 April 2021

منابع در ارگ تأیید می‌کنند که آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا وارد کابل شده است. روند صلح و بیرون شدن نظامیان امریکایی از افغانستان دو موضوعی است که پای وزیر خارجۀ امریکا را به کابل کشانده است.

این منابع که نمی‌خواهند نام‌شان گرفته شود می‌گویند که آقای بلینکن امروز (پنج‌شنبه، 26 حمل) وارد کابل شده است. به گفتۀ این منابع، قرار است آقای بلینکن در جریان این سفر با رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی دیدار و گفت‌وگو کند.

بنابر معلومات این منابع، روند جاری صلح افغانستان و زمان خروج نیروهای خارجی از کشور دو موضوع مورد بحث وزیر خارجۀ امریکا با مقام‌های دولت افغانستان در کابل خواهد بود.

این در حالی است که شب گذشته جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا اعلام کرد که نیروهای امریکایی تا پنج ماه دیگری (یازدهم سپتامبر سال روان میلادی) افغانستان را ترک خواهند کرد.

رییس‌جمهور غنی در واکنش به اعلام زمان خروج نیروهای خارجی می‌گوید که حکومت افغانستان در اجرایی شدن این برنامه با امریکا و ناتو همکاری می‌کند. میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان کشور و شماری از چهره‌های سیاسی اما خروج نظامیان خارجی را آغاز جنگ‌های داخلی در کشور می‌خوانند.