سرگی لاوروف

وزیر خارجۀ روسیه: جنگ‌جویان گروه داعش در شمال افغانستان دوباره فعال شده‌اند

neshananews

24 November 2020

سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه می‌گوید که جنگ‌جویان گروه داعش در شمال کشور دوباره به فعالیت آغاز کرده‌ و امنیت آسیای مرکزی را تهدید می‌کنند.

آقای لاوروف امروز (سه‌شنبه، چهارم قوس) هنگام سخنرانی در نشست ژنوا از تحرک دوبارۀ جنگ‌جویان گروه داعش در شمال افغانستان ابراز نگرانی کرد. آقای لاوروف می‌گوید که جنگ‌جویان داعش دوباره در شمال افغانستان فعال شده‌اند و فعالیت‌های آنان امنیت آسیای مرکزی را تهدید می‌کند.

وزیر خارجۀ روسیه فعالیت داعش در افغانستان را «چالش‌برانگیز» توصیف می‌کند و می‌افزاید که روسیه برای سرکوب این گروه تروریستی آمادۀ همکاری‌های نظامی با دولت افغانستان است. آقای لاوروف اضافه می‌کند که روسیه همچنان از روند صلح افغانستان به ویژه گفت‌وگوهای جاری میان دولت افغانستان و گروه طالبان حمایت می‌کند. او تأکید می‌ورزد که این گفت‌وگوها باید به تأمین صلح پایدار در افغانستان بینجامد.

وزیر خارجۀ روسیه همچنان تولید مواد مخدر در افغانستان را چالش‌زا عنوان می‌کند و می‌گوید که تولید انبوه مواد مخدر در این کشور به منبع بزرگ تمویل تروریسم بدل شده است. سرگی لاوروف خاطرنشان می‌سازد که کشورش آماده است برای کاهش میزان تولید مواد مخدر نیز با دولت افغانستان همکاری کند.

این در حالی است که بر اساس ارقام جهانی 80 درصد مواد مخدر جهان در افغانستان تولید می‌شود. دولت افغانستان و جامعۀ جهانی باوجود تلاش‌های متعدد نتوانسته‌اند جلو کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در این کشور را بگیرند. گروه طالبان درصدی بلندی از عوایدشان را از فروش مواد مخدر تأمین می‌کنند.