اندرابی

وزیر داخله: میزان جرایم در سطح کشور پنج درصد کاهش یافته است

neshananews

02 March 2021

مسعود اندرابی، وزیر امور داخله می‌گوید که میزان جرایم جنایی در جریان سال 1399 خورشیدی در کشور نسبت به سال گذشته پنج درصد کاهش یافته است.

آقای اندرابی امروز (سه‌شنبه، دوازدهم حوت) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که در جریان امسال 16 هزار و 287 رویداد جرمی در کشور ثبت شده است. آقای اندرابی می‌افزاید که شمار این رویدادهای جنایی در مقایسه با سال گذشتۀ خورشیدی پنج درصد کاهش را نشان می‌دهد. به گفتۀ او، پارسال حدود 16 هزار و 147 قضیۀ جرمی در سطح کشور ثبت شده بود.

وزیر امور داخله خاطرنشان می‌سازد که امسال 21 هزار و 300 تن در پیوند به این قضایای جرمی از سوی نیروهای پولیس بازداشت شده و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده‌اند. به سخن او، بیش از پنج هزار متهم دیگر در پیوند به قضایای جرمی زیر تعقیب پولیس قرار دارند.

وزیر امور داخله توضیح می‌دهد که مصروف بودن نیروهای پولیس در مأموریت‌های جنگی از عوامل اصلی تخطی‌های این نیروها از احکام قانون به شمار می‌رود و این وزارت تلاش دارد نیروهای پولیس را دوباره به سمت مأموریت‌های غیرجنگی سوق دهد.

گفتنی است که نیروهای پولیس ملی در بیشتر ولایت‌ها در خط نخست جنگ قرار دارند. بر اساس آمارهای وزارت امور داخله، نیروهای پولیس هم‌اکنون در سه هزار و 800 پاسگاه امنیتی سرگرم اجرای مأموریت جنگی هستند.