مارک اسپر

وزیر دفاع پیشین امریکا: طالبان به هیچ تعهد کلیدی خود در روند صلح عمل نکرده‌اند

neshananews

02 March 2021

مارک اسپر، وزیر دفاع پیشین ادارۀ ترمپ می‌گوید که طالبان به هیچ یکی از تعهدات کلیدی خود در روند صلح افغانستان عمل نکرده‌اند.

روزنامۀ امریکایی «واشنگتن اگزمینر» امروز (سه‌شنبه، دوازدهم حوت) در گزارشی به نقل از آقای اسپر می‌نویسد که کاهش قابل ملاحظۀ میزان خشونت‌ها، قطع روابط با القاعده و آغاز گفت‌وگوهای سازنده با دولت افغانستان از تعهدات کلیدی طالبان در موافقت‌نامۀ دوحه بوده، اما طالبان به هیچ یکی از این تعهدات عمل نکرده‌اند.

به نقل از این گزارش، آقای اسپر می‌افزاید که با اجرایی نشدن تعهدات کلیدی طالبان مطابق به موافقت‌نامۀ دوحه، برنامۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نیز باید کنار گذاشته شود. وزیر دفاع پیشین امریکا خاطرنشان می‌سازد که ایالات متحدۀ امریکا باید مطمین شود که افغانستان دوباره به پناهگاه تروریسم بدل نخواهد شد.

این مقام پیشین پنتاگون یادآور می‌شود که او در گیرودار پایان ادارۀ ترمپ طرف‌دار حضور چهار هزار و 500 سرباز امریکایی در افغانستان بوده است؛ تعدادی که بنابر اصرار دونالد ترمپ به دو هزار و 500 تن کاهش یافته است.

این مقام پیشین امریکایی پیشنهاد می‌کند که نیروهای امریکایی باید در افغانستان حضور داشته باشند و این بهترین گزینه‌یی برای ادارۀ جوبایدن است.

این در حالی است که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان در آخرین روزهای ادارۀ ترمپ به دو هزار و 500 تن کاهش یافت و قرار بود تا ماه «می» 2021 میلادی همۀ این نیروهای افغانستان را ترک کنند. ادارۀ بایدن اما این برنامه را کنار گذاشته و موافقت‌نامۀ دوحه را به بازنگری گرفته است.