مولوی-مجیب-الرحمان-

وزیر سرحدات و قبایل: مجیب‌الرحمان انصاری باید مورد پیگرد عدلی قرار بگیرد

neshananews

22 February 2021

محب‌الله صمیم، وزیر سرحدات و قبایل کشور می‌گوید که مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه هرات با اظهارات افراطی‌اش امنیت کارمندان دولت را با خطر روبه‌رو ساخته و باید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرد.

آقای صمیم امروز (دوشنبه، چهارم حوت) در یک نشست خبری در کابل مجیب‌الرحمان انصاری را یک ملای افراطی توصیف می‌کند و می‌گوید که آقای انصاری با زبان بیگانه‌گان سخن می‌گوید. آقای صمیم می‌افزاید که این ملای افراطی مأموریت دارد که با بیان موارد نادرست و افراطی از دین، امنیت کشور را با خطر روبه‌رو کند. به سخن وزیر سرحدات، مولوی انصاری به گونۀ آشکار با نظام و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به دشمنی پرداخته است.

این عضو ارشد کابینه خاطرنشان می‌سازد که اظهارات تندروانۀ این عالم دین، امنیت جانی کارکنان دولت را با خطر روبه‌رو ساخته است. از این رو، به سخن آقای صمیم دادستانی کل باید این ملای افراطی را مورد پیگرد قانون قرار دهد. وزیر سرحدات تأکید می‌کند که شخص خودش در دادستانی کل علیه مولوی انصاری اقامۀ دعوا کرده است.

این در حالی است که روزهای پیش مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد گازرگاه هرات کار در چوکات نظام کنونی را «گناه کبیره» توصیف کرده و از مأموران دولت درخواست کرده است که وظایف دولتی را ترک کنند.

این اظهارات با واکنش‌های گستردۀ مقام‌های دولتی، شهروندان و فعالان جامعۀ مدنی روبه‌رو شده است. این ملای هراتی پیش از این نیز در مواردی به اظهارات تندروانه پرداخته است. آقای انصاری اما دیروز ادعا کرد که از سخنانش تعبیر نادرست صورت گرفته است. آقای انصاری می‌گوید که او تنها حمایت از نظام کنونی را گناه کبیره خوانده و در مورد کارکنان دولت چیزی نگفته است. به باور او، حمایت از نظام کنونی تا کار در چوکات این نظام تفاوت دارد.