219-2

وزیر معدن: در 748 ساحه در سطح کشور معدن‌کاری غیر قانونی جریان دارد

neshananews

27 January 2021

وزیر معادن و پترولیم افغانستان، می‌گوید که در 748 ساحه در سطح کشور، معدن‌کاری غیر قانونی جریان دارد و گروه طالبان و افراد مسلح غیر مسوول در استخراج غیر قانونی معادن دست دارند.

هارون چخانسوری، وزیر معادن و پترولیم کشور امروز(چهارشنبه، هشتم دلو) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید، بخش زیادی از درآمد طالبان از مجرای استخراج  معادن در کشور تامین می‌شود. آقای چخانسوری ‌می‌افزاید، دستکم در 748 ساحه در سطح کشور معدن‌کاری غیر قانونی جریان دارد که بخش عمدۀ این ساحات تحت کنترول گروه طالبان است.

او خاطر نشان می‌سازد که وزارت معادن و پترولیم در هماهنگی با نهادهای امنیتی برنامه‌‌یی را روی دست دارد که در چوکات آن قرار است دست طالبان و گروه‌های غیر مسوول از استخراج معادن در کشور، کوتاه شده و معادن به گونۀ قانونی استخراج شوند.

وزیر معادن در ادامه به پروژه‌های استخراج گاز طبیعی در ولایت‌های جوزجان و بلخ اشاره می‌کند. به گفتۀ او 30 حلقه چاه استخراج گاز در جوزجان وجود دارد که سالانه 700 مترمکعب گاز از آنها استخراج می‌شود.

او یادآور می‌شود که در جریان سال 1399 خورشیدی دو حلقه چاه جدید استخراج گاز در این ولایت حفر شده است که میزان استخراج گاز در این ولایت را به 9 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در یک سال افزایش می‌دهد. افزون بر این به گفتۀ وی حفر یک حلقه چاه عمیق استخراج گاز در ولایت بلخ نیز روی دست گرفته شده است که میزان استخراج گاز را در کشور افزایش می‌دهد.

گفتنی است که اولین چاه‌های استخراج گاز طبیعی در ولایت‌ شمالی افغانستان، جوزجان در دهۀ پنجاه خورشیدی حفر شده‌اند. با وجود این اکثر چاه‌های استخراج گاز در این ولایت هم‌اکنون غیر فعال هستند.