نیروهای امنیتی

پنج فرمانده ارشد طالبان همراه با ۲۷ جنگ‌جوی این گروه در فاریاب کشته شدند

محمدجان آریا

24 August 2020

مسوولان ارتش در شمال کشور می‌گویند که در بیست‌وچهار ساعت گذشته حمله‌های تهاجمی جنگ‌جویان طالبان در سه ولسوالی ولایت فاریاب عقب زده شده است. در این دفع حمله‌ها 27 جنگ‌جوی طالبان با پنج فرمانده ارشد این گروه کشته شده‌اند.

محمدحنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز (دوشنبه، سوم سنبله) در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید: «حملات جنگ‌جویان طالبان از ولسوالی‌های خواجه‌سبزپوش، گرزیوان و قیصار از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی عقب زده شده است.» به گفتۀ آقای رضایی، نیروهای امنیتی و دفاعی با کمک نیروهای هوایی ارتش موقعیت‌های جنگ‌جویان طالبان را نابود کرده‌اند. آقای رضایی می‌افزاید که در درگیری‌های 24 ساعت گذشته افزون بر کشته شدن پنج فرمانده و 27 جنگ‌جوی طالبان، ۱۷ تن دیگر آنان زخم برداشته‌اند.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین اضافه می‌کند که یک سرگروه پنجاه نفری جنگ‌جویان طالبان به نام ملا سهراب نیز زخمی شده است. آقای رضایی خاطرنشان می‌سازد که بر اثر انفجار شش حلقه ماین جاسازی شده در یک سه‌چرخ، دو فرد ملکی نیز جان باخته‌اند. به گفتۀ او، جنگ‌جویان طالبان شش حلقه ماین را به قصد ضربه زدن به نیروهای امنیتی و دفاعی در مربوطات ولسوالی خواجه سبز انتقال می‌داده‌اند که پیش از رسیدن به هدف منفجر شده است.

در همین حال، محمدکریم یورش، سخنگوی پولیس ولایت فاریاب می‌گوید که صبح امروز یک سرباز نیروهای امنیتی بر اثر شلیک تک‌تیرانداز گروه طالبان در ولسوالی بلچراغ این ولایت جان باخته است.

این در حالی است که سه روز پیش عملیات پاک‌سازی شاهراه نمبر یک فاریاب – جوزجان از سوی نیروهای امنیتی کشور آغاز شده است. مسوولان امنیتی می‌گویند که کاروان نیروهای امنیتی و دفاعی در ولسوالی خواجه‌سبزپوش رسیده‌اند و هشت روستا نیز از وجود جنگ‌جویان طالب پاک‌سازی شده است.