فقر در افغانستان

پیش‌بینی وزارت اقتصاد: اقتصاد کشور در سال آینده سه درصد رشد می‌کند

neshananews

24 January 2021

مسوولان وزارت اقتصاد می‌گویند که رشد اقتصادی کشور در جریان سال 1400 خورشیدی دونیم تا سه درصد پیش‌بینی شده است.

کریمه حامد فاریابی، وزیر اقتصاد امروز (یک‌شنبه، پنجم دلو) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که پیش‌بینی‌های این وزارت نشان می‌دهد که افغانستان در جریان سال 1400 خورشیدی تا سه درصد رشد اقتصادی خواهد داشت.

خانم فاریابی با اشاره به رکود اقتصاد کشور در جریان سال 1399 خورشیدی می‌افزاید که محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا سبب شد تا اقتصاد کشور آن چنانی که لازم بود، رشد نکند. به گفتۀ او، بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی، افغانستان در سال گذشتۀ میلادی می‌بایست تا 3.3 درصد رشد اقتصادی را تجربه می‌کرد؛ در حالی که رشد اقتصادی کشور در جریان این سال به کمتر از سه درصد می‌رسد.

مسوولان وزارت اقتصاد خاطرنشان می‌سازند که در حال حاضر از میان 16 میلیون شهروند واجد شرایط کار در کشور، نزدیک به ده میلیون آنان بی‌کار و یا کم‌کار هستند و تنها شش میلیون نفر صاحب کار مناسب هستند.

این در حالی است که همه‌گیری ویروس کرونا در کشور در جریان سال روان خورشیدی میزان بی‌کاری و فقر را افزایش داده است. از این‌رو، دولت برنامۀ کمک‌رسانی عاجل به شهروندان بی‌بضاعت را زیر نام «دسترخوان ملی» روی دست گرفته است. در چوکات این برنامه 90 درصد از باشنده‌گان روستاها کمک‌های غذایی دریافت خواهند کرد.