شبرغان

چهارصد خانواده در ولایت جوزجان در قرنطینۀ خانه‌گی بسر می‌برند

مسوولان صحی در ولایت جوزجان می‌گویند که بر اساس آمار ریاست صحت عامه هم‌اکنون حدود چهارصد خانواده در ولایت جوزجان در قرنطینۀ خانه‌گی قرار دارند و گروه ردیاب این ریاست همه‌روزه به آنان از طریق تماس تیلفونی مشوره‌های لازم و صحی ارایه می‌دهند.

الوغ‌بیک ایوب، سرپرست ریاست صحت عامۀ ولایت جوزجان امروز (دوشنبه، دوازدهم جوزا) در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید: «تیم ردیاب صحی ما همه‌روزه 24 ساعت در خدمت کسانی قرار دارد که در خانه در قرنطینه‌اند و هرگاه لازم دیده شود از طریق تماس تلفنی مشوره‌های صحی را در اختیار آنان قرار می‌دهند.»

آقای ایوب اضافه می‎کند که طبق تازه‌ترین آمار ارایه شده از سوی وزارت صحت عامه، شمار موارد مثبت ویروس کرونا در ولایت جوزجان به 131 تن رسیده است که 21 بیمار در تجریدگاه ریاست صحت عامۀ ولایت جوزجان بستری و متباقی آنان به شکل خودخواسته و بر اساس رهنمودهای مسوولان صحی در اتاق‌های جداگانه در خانه‌های‌شان بستری هستند. به سخن او، کارمندان صحی همه‌روزه احوال آنان را جویا می‌شوند و برای آنان هدایت می‌دهند که چگونه با ویروس کرونا کنار بیایند. از میان 131 مورد مثبت ویروس کرونا در ولایت جوزجان تاکنون 5 بیمار فوت کرده و 3 بیمار دیگر دوباره صحت‌یاب شده‌اند.

سرپرست ریاست صحت عامۀ جوزجان می‌افزاید که بر بنیاد بررسی که سه روز پیش از سوی هیأت موظف این ریاست از بخش تجریدگاه بیماران «کووید 19» انجام یافته است، یک سلسله مشکلات اداری و همچنان مشکلاتی در بخش غذای بیماران وجود داشت که اکنون بیش‌تر از مشکلات برطرف شده است.

پیش از این مسوولان صحی ولسوالی‌های پنج‌گانۀ آقچه از نبود امکانات صحی در شفاخانۀ «پنجاه بستر» آقچه شکایت داشتند. به گفتۀ آنان، مقام ولایت جوزجان در بخش تهیۀ مواد بهداشتی با آنان هیچ‌گونه همکاری نکرده است. آقای ایوب، اما خاطرنشان می‌سازد که مشکلات این شفاخانه تا یک هفتۀ دیگر برطرف خواهد شد.

آقای الوغ‌بیک ایوب روز شنبه (دهم جوزا) از سوی وزارت صحت عامه به عنوان سرپرست ریاست صحت عامۀ ولایت جوزجان معرفی شد. آقای ایوب درحالی به این سمت گماشته شده است که مشکلات زیادی دامن‌گیر بخش‌ صحی جوزجان است. او می‌گوید که پیشنهاد ایجاد یک آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در شهر شبرغان را به وزارت صحت عامۀ کشور راجع کرده است و منتظر پاسخ این وزارت است.