وزارت خارجه

کابل از نشر گزارش تخطی‌های جنگی نیروهای ویژۀ آسترالیایی در افغانستان استقبال می‌کند

neshananews

19 November 2020

وزارت امور خارجۀ کشور می‌گوید که نشر گزارش تخطی‌های جنگی نیروهای آسترالیایی در افغانستان از سوی ارتش این کشور، گام مهمی در راستای تطبیق عدالت و رسیده‌گی به جنایت‌های‌ جنگی به شمار می‌رود.

وزارت امور خارجۀ کشور امروز (پنج‌شنبه، 29 عقرب) در خبرنامه‌یی آورده است که دولت افغانستان از نشر یافته‌های پژوهش گستردۀ بازرس ویژۀ نیروهای دفاعی آسترالیا مبنی بر ارتکاب تخطی‌های جنگی از سوی شماری از سربازان آسترالیایی در افغانستان، استقبال می‌کند.

بر اساس گزارشی که در این پیوند روز گذشته نشر شد، دست‌کم نوزده تن از سربازان نیروهای ویژۀ برحال و پیشین آسترالیایی در زمان مأموریت‌شان در افغانستان دست‌کم 39 شهروند ملکی و بی‌گناه افغانستان را تیرباران کرده‌اند.

با این حال، وزارت امور خارجۀ کشور تأکید می‌ورزد که نشر این گزارش گام مهمی در جهت تأمین عدالت و رسیده‌گی به جنایت‌های جنگی در افغانستان تلقی می‌شود.

گفتنی است که روز گذشته پس از نشر این گزارش، نخست وزیر آسترالیا با محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور تماس تلیفونی برقرار کرد و از مردم افغانستان معذرت خواست.

بر اساس گزارش رویترز، ارتش آسترالیا پس از نشر این گزارش اعلام کرده است که سربازانی که در تخطی‌های جنگی و کشتن دست‌کم 39 غیرنظامی مجرم شناخته شده‌اند، مورد پیگرد عدلی قرار خواهند گرفت.

یک قاضی آسترالیایی بررسی‌ها را دربارۀ احتمال تخطی‌های جنگی توسط نیروهای ویژۀ آسترالیایی در افغانستان در سال 2013 میلادی آغاز کرد. در جریان این بررسی‌ها تاکنون هزاران سند و تصویری از حضور نیروهای آسترالیایی در افغانستان مورد بررسی قرار گرفته است.