جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید

کاخ سفید: خروج نیروهای امریکایی از افغانستان طبق موافقت‌نامۀ دوحه دشوار است

neshananews

06 April 2021

کاه سفید اعلام کرده که خروج کامل نیروهای نظامی امریکا از افغانستان تا اول ماه «می» میلادی دشوار است. بر اساس موافقت‌نامۀ دوحه، نیروهای خارجی باید تا 25 روز دیگر افغانستان را ترک کنند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید امروز (سه‌شنبه، هفدهم حمل) در یک نشست خبری در واشنگتن این موضوع را مطرح کرده است. خانم ساکی می‌افزاید که جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا با تیم امنیتی خود در مورد گزینه‌های مختلفی دربارۀ افغانستان سرگرم رأی‌زنی است.

خانم ساکی اضافه می‌کند که واشنگتن تلاش دارد نیروهایش را از افغانستان بیرون کند، اما خروج کامل این نیروها تا اوایل ماه «می» از نظر تخنیکی دشوار است. سخنگوی کاخ سفید خاطرنشان می‌سازد که امریکا می‌خواهد مطمین شود که افغانستان دوباره به پناهگاه تروریسم بدل نخواهد شد.

این در حالی است که پیش از این جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا نیز خروج نیروهای این کشور از افغانستان را تا اول ماه «می» از نظر تخنیکی دشوار توصیف کرده است. او اما یادآور شده که تا آغاز سال آیندۀ میلادی نیروهای این کشور در افغانستان حضور نخواهد داشت.

در حال حاضر حدود 3 هزار و 500 سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند. بر اساس موافقت‌نامۀ صلح دوحه که میان زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان و معاون سیاسی گروه طالبان در قطر امضا شده است، این نیروها باید تا اوایل ماه «می» امسال افغانستان را ترک کنند. طالبان نیز هشدار داده‌اند که بیرون نشدن نیروهای امریکایی طبق زمان‌بندی موافقت‌نامۀ دوحه به شدت جنگ در افغانستان منجر خواهد شد.