مسجد علی شیر نوایی هرات

کار بازسازی مسجد امیر علی‌شیر نوایی در هرات پایان یافت

عاطفه غفوری

07 October 2020

کار بازسازی مسجد تاریخی امیر علی‌شیر نوایی در هرات به پایان رسید. این مسجد تاریخی یکی از بناهای شهره در منطقۀ «گازرگاه» هرات است. منقطۀ گازرگاه در هرات مجموعه‌یی از آبده‌های تاریخی را در خود جای داده است. مسجد تاریخی امیر علی‌شیر نوایی از این پیش در معرض خطر فروپاشی قرار داشت. هزینۀ بازسازی این بنای تاریخی از سوی دفتر «تیکا» یا کمک‌های مردمی ترکیه پرداخت شده است.

همزمان با مراسم بازگشایی این مسجد، مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ در ولایت هرات امروز (چهارشنبه، شانزدهم میزان) از دفتر کمک‌های مردمی ترکیه برای پرداخت هزینۀ بازسازی این مسجد قدردانی کردند. جاوید ضرغام، آمر فرهنگ و هنر این ریاست می‌گوید که بازسازی این مسجد ۷۴ هزار دالر امریکایی هزینه برداشته است. همچنان کار بازسازی این بنای تاریخی حدود شش ماه را دربر گرفته است. آقای ضرغام می‌افزاید که با بازسازی این مسجد، یکی از آبده‌های تاریخی مهم ولایت هرات از خطر فروپاشی و تخریب بیشتر نجات یافته است.

همچنان زلمی صفا، آمر حفظ آبده‌های تاریخی در هرات می‌گوید، دست‌کم 30 درصد از بناهای باستانی این ولایت در آستانۀ فروپاشی قرار دارند. آقای صفا هشدار می‌دهد که در صورت ادامۀ بی‌توجهی به این آبده‌ها، هرات برای همیشه با بخش مهمی از آثار تاریخی خود وداع خواهد کرد.

در همین حال، جاوید ضرغام، آمر فرهنگ و هنر در ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات می‌گوید که در حال حاضر طرح بازسازی ده آبدۀ مهم تاریخی هرات به نهادهای مختلف پیشنهاد شده است. آقای ضرغام ابراز امیدواری می‌کند که کار بازسازی این آبده‌ها به زودی آغاز خواهد شد.

هم اکنون در هرات بیش از ۷۰۰ آبدۀ تاریخی شناسایی شده‌ است. اما بنابر دلایل مختلف از جمله ناامنی تاکنون تنها ۲۰۰ آبده ثبت میراث‌های ملی شده است.