سمارق

کار ساخت آزمایشگاه تولید تخم سمارق به ارزش دونیم میلیون افغانی در جوزجان آغاز شد

محمدجان آریا

23 August 2020

مسوولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری در ولایت جوزجان می‌گویند که کار اعمار ساختمان آزمایشگاه تولید تخم سمارق به ارزش دونیم میلیون افغانی در شهر شبرغان آغاز شده است. هدف از ساخت این آزمایشگاه توان‌مندسازی زنان زراعت‌پیشه و مصونیت اقتصادی آنان گفته می‌شود.

محمدعالم عالمی، رییس ادارۀ زراعت، آبیاری و مالداری ولایت جوزجان در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید که کار  ساختمان این آزمایشگاه تا سه ماه آینده تکمیل خواهد شد. به گفتۀ او، پس از تکمیل و تجهیز آزمایشگاهِ تولید تخم سمارق، کشاورزان زن می‌توانند تخم سمارق را از این آزمایشگاه به دست بیاورند. آقای عالمی می‌افزاید که این پروژه از سوی دفتر «W.H.H» تمویل می‌شود و پس از تکمیل شدن، این دفتر با همکاری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در بخش‌های زراعت و مالداری با کشاورزان و مالداران همکاری خواهد کرد.

رییس ادارۀ زراعت، آبیاری و مالداری ولایت جوزجان خاطرنشان می‌سازد که شماری از زنان در گذشته با استفاده از پروژه‌های کوچک، سمارق‌ را در خانه‌های‌شان کشت و پرورش می‌دادند که حاصلات چندانی به دست نمی‌آوردند. او علاوه می‌کند که با ساخت این مرکز تولید تخم سمارق، نه تنها زنان زراعت‌پیشۀ ولایت جوزجان، بلکه کشاورزان زن از ولایت‌های فاریاب و سرپل نیز می‌توانند از تخم تولید شده در این مرکز استفاده کنند.

مسوولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری در ولایت جوزجان همچنان می‌گویند که در حال حاضر در سطح ولایت جوزجان ۳۰۰  زن مصروف کِشت و پرورش سمارق در خانه‌های‌شان هستند. بر اساس گزارش مسوولان این ریاست، قرار است برای شماری از این خانم‌ها در بخش تولید تخم سمارق آموزش نیز داده شود.