17128645_401

کانگرس امریکا: روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان باید کندتر شود

neshananews

04 February 2021

یک هیات بررسی مجلس نمایند‌ه‌گان یا کانگرس امریکا از ادارۀ جدید این کشور می‌خواهد که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را کندتر بسازد.

این هیات امروز(پنج‌شنبه، شانزدهم دلو) در یک گزارش تازه بر تمرکز دولت امریکا روی بهبود وضعیت امنیتی افغانستان و تامین صلح در این کشور تاکید کرده است. هیات یاد شده از اوایل سال گذشته میلادی، بررسی‌های خود را در پیوند به تاثیر خروج نیروهای امریکایی بر وضعیت افغانستان آغاز کرده است.

در این گزارش آمده است که پس از توافق‌نامۀ  دوحه، وضعیت امنیتی افغانستان به گونۀ  قابل توجه تغییر نکرده است و این توافق‌نامه تنها روی خروج نیروهای امریکایی از این کشور تمرکز کرده است.

سناتوران دخیل در تهیۀ این گزارش ابراز داشته‌اند « به یاد داشته باشیم که امریکا برای مبارزه با تروریزم در افغانستان حضور یافته است و خروج سریع نیروهای امریکای نباید گروه طالبان را به این درک برساند که این گروه بر امریکا پیروز شده است.

در بخشی از این گزارش به نفوذ پاکستان روی گروه طالبان اشاره شده است. براساس این گزارش، اسلام‌آباد می‌تواند نقش مفیدی در روند صلح افغانستان بازی کند و در موفقیت این روند سهم بگیرد.

این گزارش در حالی نشر می‌شود که براساس توافق‌نامۀ صلح امریکا با طالبان که اوایل سال گذشته امضا شد، نیروهای امریکایی در افغانستان می‌بایست در ظرف دو سال افغانستان را ترک کنند.

ادارۀ جدید امریکا اعلام کرده است که طالبان به تعهدات خود در تعهد نامۀ دوحه عمل نکرده است از این رو این توافق‌نامه بازنگری خواهد شد.