کریم خلیلی

کریم خلیلی: از صلحی حمایت می‌کنم که منجر به ثبات دایمی در کشور شود

neshananews

16 September 2020

محمدکریم خلیلی، رییس پیشین شورای صلح می‌گوید که از روند صلح در صورتی حمایت می‌کند که عادلانه باشد و به ثبات دایمی در کشور بینجامد.

آقای خلیلی امروز (چهارشنبه، 26 سنبله) در مراسم رونمایی از آثار برهان‌الدین ربانی در کابل، آغاز گفت‌وگوهای مستقیم صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان را ثمرۀ خون میلیون‌ها شهید در کشور عنوان کرد.

آقای خلیلی می‌گوید که در چهل سال گذشته افغانستان بحران را تجربه کرده است و فرصت جاری صلح نیز به قیمت قربانی شدن میلیون‌ها شهروند این کشور به دست آمده است. او می‌افزاید که از گفت‌وگوهای جاری صلح حمایت می‌کند، مشروط بر این که عادلانه و عزت‌مند باشد و منجر به ثبات دایمی در کشور شود.

رییس پیشین شورای عالی صلح خاطرنشان می‌سازد: «چهل سال است که در بحران هستیم و با تشویق و حمایت خارجی‌ها خون شهروندان افغانستان به زمین می‌ریزید.» آقای خلیل وضعیت جاری را دوام بحران چهل ساله می‌خواند و تأکید می‌ورزد که روند جاری صلح باید کشور را از بحران بیرون بکشد.

این صحبت‌های آقای خلیلی در حالی مطرح می‌شود که گفت‌وگوهای مستقیم بین دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر آغاز شده است. هیأت‌های مذاکراتی دو جانب قرار است روی برقراری آتش‌بس دایمی رأی‌زنی کنند.