کیت ها

کمبود کیت‌های تشخیصی ویروس کرونا در فاریاب؛ روزانه بیش از 300 بیمار مشکوک مراجعه می‌کنند

مسوولان ریاست صحت عامۀ ولایت فاریاب می‌گویند که کمبود کیت‌های تشخیصی ویروس کرونا به جدی‌ترین مشکل صحی در این ولایت بدل شده است.

نعیم مصمم، رییس صحت عامۀ ولایت فاریاب امروز (دوشنبه، دوازدهم جوزا) در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید: «روزانه در بخش نمونه‌گیری ریاست صحت عامۀ فاریاب بین 300 تا 400 فرد مشکوک به خاطر نمونه‌دهی مراجعه می‌کنند، اما این ریاست قادر به اخذ تنها 20 نمونه در روز است.» آقای مصمم می‌افزاید که دیدوبازدیدها در روزهای عید و همچنان انجام مراسم‌ دینی بدون درنظرداشت فاصله‌گذاری اجتماعی سبب شده است که شمار افراد مشکوک به ابتلای ویروس کرونا در ولایت فاریاب افزایش یابد.

رییس صحت عامۀ فاریاب اضافه می‌کند که با وجود تأکید مکرر این ریاست و مقام ولایت و شورای ولایتی، اما باشنده‌گان شهر میمنه قرنطینه را به صورت درست آن رعایت نمی‌کنند و اکنون همه در این ولایت در میان فاجعه قرار دارند. به باور آقای مصمم، مراجعۀ 300 تا 400 نفر در روز به خاطر نمونه‌دهی، اوج فاجعه را نشان می‌دهد.

مسوولان ریاست صحت عامۀ ولایت فاریاب خاطرنشان می‌سازند که مشکلات این ریاست را به ویژه کمبود امکانات در بخش تشخیص نمونه‌های مشکوک ویروس کرونا را با وزارت صحت عامه در میان گذاشته‌اند. تاکنون اما اقدامات عملی روی دست گرفته نشده است.

پیش از این، نیز نقیب‌الله فایق، والی فاریاب و ریاست صحت عامۀ این ولایت از وزارت صحت عامۀ کشور خواهان ایجاد آزمایشگاه ویروس «کووید 19» در فاریاب شده بودند. این وزارت اما تاکنون به این خواست آنان پاسخ مثبت ارایه نکرده است.

ارگ ریاست جمهوری روز چهارشنبۀ هفتۀ گذشته (هفتم جوزا) با نشر خبرنامه‌یی از ایجاد دو مرکز آزمایش ویروس کرونا توسط کشور ترکمنستان در بندرهای بازرگانی آقینه ولایت فاریاب و بندر تورغندی در ولایت هرات خبر داده بود. این مراکز اما روشن نیست چه زمانی به فعالیت آغاز خواهند کرد.

بر اساس تازه‌ترین گزارشِ ریاست صحت عامۀ ولایت فاریاب به شمول نقیب‌الله فایق، والی این ولایت تاکنون 112 مورد مثبت ویروس کرونا در این ولایت ثبت شده است. از این میان تاکنون هشت بیمار جان باخته و پنج بیمار دیگر دوباره صحت‌یاب شده‌اند.