مندوی-کابل-4-1024x472

کمیتۀ بین‌المللی نجات: افغانستان با فاجعۀ انسانی روبه‌رو است

neshananews

02 June 2020

کمیتۀ بین‌المللی نجات از گسترش ویروس کرونا در افغانستان هشدار می‌دهد. به باور این کمیته، افغانستان با فاجعۀ انسانی روبه‌رو است.

این کمیته با نشر گزارشی می‌گوید که شمار رویدادهای بدون تشخیص ویروس کرونا در افغانستان افزایش یافته و بیش‌تر مبتلایان این بیماری به دلیل محدودیت آزمایش، شناسایی نمی‌شوند. کمیتۀ نجات خاطرنشان می‌سازد که تنها در جریان ماه گذشتۀ میلادی شمار موارد مثبت ویروس کرونا، بیش از پنجاه درصد در افغانستان افزایش یافته است.

این هشدار در حالی مطرح می‌شود که مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند که این وزارت روزانه ظرفیت آزمایش دو هزار نمونۀ مشکوک را دارد؛ اما روزانه ۱۰ تا ۲۰ هزار نمونه در این وزارت برای آزمایش فرستاده می‌شوند. کمیتۀ بین‌المللی نجات در این باره می‌افزاید که به احتمال زیاد از ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد مشکوک ویروس کرونا، بدون تشخیص باقی می‌مانند.

این در حالی است که شیوع ویروس کرونا در افغانستان نسبت به ماه گذشته گسترش یافته است. بر اساس آمار رسمی وزارت صحت عامه، تاکنون ۱۵هزار و۷۵۰ تن در کشور به این ویروس مبتلا شده‌اند. از این میان ۲۶۵ تن جان باخته و یک‌هزار و ۴۲۸ تن دیگر بهبود یافته‌اند.