خشونت

کمیتۀ مصونیت خبرنگاران: در شش ماه گذشته ۴۲ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده است

neshananews

19 July 2020

کمیتۀ مصونیت خبرنگاران در گزارشی آورده است که در شش ماه نخست سال روان میلادی ۴۲ قضیۀ خشونت در برابر خبرنگاران نزد این نهاد ثبت شده است.

نجیب شریفی، رییس این کمیته امروز (یک‌شنبه، ۲۹ سرطان) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید: «در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، ۴۲ مورد خشونت در برابر خبرنگاران به ثبت رسیده است که در مقایسه با زمان مشابه آن در گذشته، کاهش را نشان می‌دهد.» آقای شریفی می‌افزاید که از میان ۴۲ مورد خشونت در برابر خبرنگاران، دو مورد آن قتل، یازده مورد جراحت، شش مورد لت‌وکوب، نُه مورد توهین و تحقیر، هفت مورد تهدید، چهار مورد اختطاف، دو مورد سرقت و یک مورد آن رفتار غیرقانونی مسوولان دولتی با خبرنگاران است.

رییس کمیتۀ مصونیت خبرنگاران خاطرنشان می‌سازد که گروه طالبان و داعش مسوول هژده مورد خشونت و تهدید در برابر خبرنگاران در شش ماه نخست سال روان میلادی شناخته شده‌اند. بر بنیاد گزارش این کمیته، در شش ماه گذشته هیچ موردی از خشونت علیه خبرنگاران در زون شمال کشور ثبت نشده است.

با این حال، رییس کمیتۀ مصونیت خبرنگاران از هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح می‌خواهد که با آغاز مذاکرات صلح، از آزادی بیان و رسانه‌ها به عنوان ارزش‌های «غیر قابل معامله» دفاع کنند. آقای شریفی می‌گوید که کمیتۀ مصونیت خبرنگاران در این زمینه راهکاری را نیز ترتیب کرده است.

این در حالی است که صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری امروز گفته است که حکومت افغانستان در روند صلح از آزادی بیان و رسانه‌ها با تمام قوت دفاع خواهد کرد.