کمیسیون حقوق بشر

کمیسیون حقوق بشر: ترورهای هدف‌مند خودسانسوری رسانه‌یی را افزایش داده است

neshananews

28 December 2020

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که ترورهای هدف‌مند فضای کاری را برای خبرنگاران در کشور محدود ساخته و خودسانسوری را میان خبرنگاران شدت بخشیده است.

این کمیسیون امروز (دوشنبه، هشتم جدی) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که حمله‌های هدف‌مند اخیر بالای فعالان مدنی و کارکنان رسانه‌یی، نگرانی خبرنگاران را شدت بخشیده است. بر اساس این خبرنامه، خبرنگاران از محدود شدن فضا برای کار رسانه‌یی ابراز نگرانی می‌کنند. طبق این خبرنامه، این نگرانی از سوی بیش از 100 خبرنگار در دیدار با رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر مطرح شده است.

در خبرنامۀ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همچنان آمده است که شماری از خبرنگاران در این دیدار مدعی شده‌اند که کارکنان نهادهای رسانه‌یی در شماری از ولایت‌ها با تهدیدهای جدی روبه‌رو هستند.

بر اساس این خبرنامه، خبرنگاران تأکید می‌کنند که نهادهای امنیتی نسبت به تهدیدها علیه خبرنگاران با سهل‌انگاری برخورد می‌کنند. این کمیسیون همچنان به حذف سمت‌های سخنگویی در ولایت‌ها اشاره کرده و می‌افزاید که این مسأله گردش اطلاعات را محدود می‌سازد. کمیسیون حقوق بشر از حکومت می‌خواهد که به این تصمیم بازنگری کند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان تأکید می‌کند که جامعۀ جهانی باید برای پایان دادن به خشونت‌ها در کشور طرف‌های جنگ را تشویق کند. این کمیسیون از حکومت نیز می‌خواهد که تدابیر جدی را برای مصونیت خبرنگاران روی دست بگیرد.

از سوی دیگر، این کمیسیون از گروه طالبان می‌خواهد که موضع خود را نسبت به ترورهای هدف‌مند به ویژه ترور خبرنگاران مشخص بسازد. بر اساس خبرنامۀ این کمیسیون، طالبان در صورتی که در این ترورها دست ندارند، باید شواهد و اسنادی کافی نسبت به عاملان این رویدادها را با مردم شریک بسازند.

این در حالی است که ترورهای هدف‌مند در کشور در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. نهادهای امنیتی طالبان را عامل این ترورها می‌داند. گروه طالبان اما دست داشتن در این ترورها را رد می‌کنند.