کمیسیون حقوق بشر

کمیسیون حقوق بشر: جامعۀ جهانی و کشورهای اسلامی برای پایان جنگ بالای طالبان فشار بیاورند

neshananews

27 December 2020

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از جامعۀ جهانی، سازمان ملل متحد و کشورهای اسلامی می‌خواهد که با استفاده از نفوذشان بالای طرف‌های جنگ در افغانستان فشار بیاورند تا جلو نبردهای مسلحانه، خشونت‌ها و کشتار افراد ملکی گرفته شود.

این کمیسیون امروز (یک‌شنبه، هفتم جدی) در خبرنامه‌یی از دوام کشتار افراد ملکی در حمله‌های هدف‌مند و انفجار ماین‌های مقناطیسی و کنار جاده‌یی ابراز نگرانی می‌کند. این نهاد از حکومت می‌خواهد که برای تأمین مصونیت غیرنظامیان گام‌های عملی بردارد.

بر اساس ارقامی که در خبرنامۀ این کمیسیون ذکر شده است، دست‌کم نُه فرد ملکی بین دوم تا ششم ماه جدی در حمله‌های مسلحانه و انفجارها در چهار ولایت کشور کشته شده‌اند. افزون بر این، هفده فرد ملکی دیگر در این جریان زخم برداشته‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انجام حمله‌های تروریستی که از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد را خلاف موازین اخلاقی و بین‌المللی تلقی می‌کند و ادامۀ این خشونت‌ها را جنایت جنگی توصیف می‌کند. همچنان، این کمیسیون از سازمان ملل متحد و جامعۀ جهانی به ویژه کشورهای اسلامی می‌خواهد که از نفوذشان روی طرف‌های جنگ افغانستان برای پایان خشونت‌های جاری در کشور و ختم کشتار افراد ملکی استفاده کنند.

این در حالی است که تقاضاهای مکرر شهروندان، نهادهای جامعۀ مدنی، دولت افغانستان، شورای امنیت سازمان ملل متحد و سازمان کنفرانس اسلامی برای برقراری آتش‌بس در کشور تاکنون از سوی طالبان پذیرفته نشده است. هیأت مذاکراتی دولت افغانستان در دومین دور مذاکره با طالبان که قرار است تا هفت روز دیگر آغاز شود، آتش‌بس را به عنوان مهم‌ترین آجندای گفت‌وگوهای مستقیم صلح مطرح خواهند کرد، اما طالبان تاکنون به توافق با برقراری آتش‌بس در کشور تمایل نشان نداده‌اند.