958FFE57-D5FD-4E56-930E-CE0B24A0659C_cx15_cy0_cw58_w1200_r1

کمیسیون حقوق بشر خواستار بررسی چگونه‌گی بمب‌گذاری در مسجد وزیراکبرخان شد

neshananews

03 June 2020

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انفجار در محوطۀ مسجد وزیر اکبر خان را جنایت جنگی عنوان می‌کند و از دولت می‌خواهد که عاملان این رویداد را شناسایی و به پنجۀ قانون بسپارد. مسوولان این کمیسیون می‌گویند که حمله بر اماکن مذهبی‌ و کشتن افراد ملکی‌، نقض صریح حقوق بشر و حقوق بین‌المللی بشردوستانه‌ است. این کمیسیون خواستار بررسی همه‌جانبۀ این رویداد است.

این کمیسیون امروز (چهارشنبه، چهاردهم جوزا) با نشر خبرنامه‌یی انفجار شام دیروز را در مسجد وزیر اکبر خان کابل که منجر به کشته شدن محمد ایاز نیازی، خطیب این مسجد و یک نمازگزار دیگر شد، نکوهش کرده و خواهان بررسی همه‌جانبۀ این رویداد شده است. در خبرنامۀ این کمیسیون آمده است که عاملان این رویداد باید شناسایی و عدالت بالای آنان تطبیق شود.

شام دیروز انفجاری در داخل محوطۀ مسجد وزیر اکبرخان صورت گرفت. در این رویداد، افزون بر کشته شدن محمدایاز نیازی، خطیب این مسجد و یک نمازگزار، دو نمازگزار دیگر زخمی شده‌اند. این مسجد در منطقۀ وزیر محمداکبرخان، ساحۀ دپلومات‌نشین کابل موقعیت دارد. هرچند گروه طالبان دست داشتن در این رویداد را رد کرده‌اند، اما امرالله صالح، معاون اول رییس جمهور غنی می‌گوید که طالبان در این رویداد دست دارند. با این حال، رییس جمهور غنی یک هیأت شش نفری را برای بررسی این رویداد گماشته است. بررسی‌ها قرار است به زودی آغاز شود.