کمیسیون مستقل حقوق بشر

کمیسیون حقوق بشر: در روزهای عید و عرفه در هفت رویداد امنیتی ۳۲ فرد ملکی کشته شدند

neshananews

05 August 2020

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده است که در روزهای عید قربان و عرفه، به رغم اعلام آتش‌بس از سوی گروه طالبان و دولت، تلفات افراد ملکی همچنان ادامه داشته است. بر اساس یافته‌های این نهاد، در این مدت، در هفت رویداد امنیتی ۳۲ فرد ملکی کشته شده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر امروز (چهارشنبه، پانزدهم اسد) با نشر یک خبرنامه می‌گوید که در روزهای عید و عرفه، به طور میانگین روزانه به تعداد ۳۸ تن غیرنظامی کشته و یا زخمی شده‌اند. خبرنامه می‌افزاید که یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که در روزهای عید، به شمول عرفه، ۷ رویداد امنیتی رخ داده که سبب جان باختن ۳۲ غیرنظامی  و زخمی شدن ۱۲۲ فرد ملکی دیگر شده است.

این کمیسیون تصریح می‌کند که در نهم اسد در حملۀ موتربمب بر یک پاسگاه نظامی در مرکز شهر پل‌علم در ولایت لوگر ۴ تن جان ‌باخته و ۵۷ تن دیگر زخمی شده‌اند. در رویداد دیگر در دهم اسد (روز جمعه، اول عید قربان) انداخت نارنجک توسط افراد نامعلوم در شهر هرات ۱۵ فرد ملکی زخمی شده‌اند. بر اساس معلومات کمیسیون حقوق بشر در همین روز، انفجار ماین کنار جاده‌یی در ولایت ارزگان جان 4 نفر دیگر را گرفته است.

بر اساس یافته‌های این نهاد حقوق بشری، در یازدهم اسد، «مخالفان مسلح دولت» یک فعال مدنی به نام «عصمت‌الله سلام» را در ولایت غزنی به قتل رسانده‌اند. همچنان در دوازدهم اسد در حملۀ مهاجمان مسلح بر زندان ولایت ننگرهار، ۲۰ تن جان باخته‌ و ۵۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که همچنان ادعا می‌شود که در تیراندازی نیروهای ارتش و خیزش مردمی در ولایت لوگر ۳ فرد ملکی جان باخته‌اند. این کمیسیون خاطرنشان می‌سازد که این قضیه زیر بررسی قرار دارد و جزییات آن بعداً شریک خواهد شد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر همچنان یادآوری می‌کند که افزون بر موارد یادشده، در نهم اسد، در حمله‌های مرزبانان پاکستانی در ولسوالی اسپین‌بولدک ولایت قندهار ۱۵ تن جان ‌باخته و ۱۲ زن و ۶ کودک دیگر زخمی شده‌اند.

این همه در حالی صورت گرفته است که گروه طالبان و دولت سه روز عید قربان را آتش‌بس اعلام کرده بودند. نهادهای امنیتی اما می‌گویند که در روزهای عید گروه طالبان 37 مورد حمله انجام داده‌اند که خلاف اصول آتش‌بس می‌باشد. گروه طالبان تاکنون در این باره اظهار نظری نکرده‌اند.