کشتار

کمیسیون حقوق بشر: در نُه ماه گذشته 170 فرد ملکی در ۱۷ حملۀ مسلحانه کشته شده‌اند

neshananews

18 July 2020

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که در جریان نُه ما گذشته 170 فرد ملکی در ۱۷ حملۀ مختلف افراد مسلح ناشناس و گروه طالبان کشته شده و ۲۷۲ تن دیگر زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در تازه‌ترین گزارش خود آمار ۱۷ حمله بر نماز‌گزاران‌، ملا‌امامان و عبادتگاه‌ها را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش در نُه ماه گذشته (از ۲۵ میزان تا ۲۳ سرطان) در 17 حملۀ ‌انتحاری، ‌انفجار ماین، کشتار هدف‌مند، تیراندازی افراد ناشناس و گروه طالبان ‌بر مسجدها، درمسال، ملاامامان و نمازگزاران در مجموع ‌۴۴۲ فرد ملکی زیان‌مند شده‌اند. طبق گزارش این نهاد حقوق بشری، این ۴۴۲ قربانی شامل‌ ۱۷۰ کشته و‌ ۲۷۲ زخمی می‌باشد.

مسوولان کمیسیون حقوق بشر می‌گویند که در این میان 5 ملاامام و 14 کودک کشته شده و 22 کودک دیگر زخمی شده‌اند. بر اساس یافته‌های این گزارش، بیش‌ترین شمار قربانیان این ۱۷ حملۀ مسلحانه از میان نمازگزاران، کودکان و عالمان دین بوده‌اند که همه غیرنظامی شناخته ‌شده‌اند. بر بنیاد این گزارش و بر اساس حقوق بشری و ‌حق شهروندی و حقوق بین‌المللی بشردوستانه، حمله بر افراد ملکی و نمازگزاران ممنوع است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بخشی از این گزارش به دلیل افزایش کشتارهای هدف‌مند غیرنظامیان، به‌ ویژه حمله بر اماکن مذهبی و عبادت‌گاه‌ها و کشتن‌ علمای دین و نمازگزاران را نقض آشکار حقوق بین‌المللی بشردوستانه ‌و جنایت جنگی خوانده است.

این در حالی است که آمارهای منتشر شده از سوی دفتر شورای امنیت ملی کشور نشان می‌دهد که تنها در یک ماه گذشته بر اثر تحرکات طالبان ۱۲۹ فرد ملکی در سطح کشور کشته شده و ۲۹۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.