ماین کنار جاده

کمیسیون حقوق بشر: شش عضو یک خانواده و رانندۀ آنان در انفجار ماین جاسازی شده از سوی طالبان کشته شدند

neshananews

22 August 2020

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که شش عضو یک خانواده و رانندۀ موتر آنان در انفجار ماین طالبان در شاهراه کابل – غور کشته شده‌اند.

این نهاد حقوق بشری امروز (شنبه، اول سنبله) در خبرنامه‌یی می‌گوید که یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که یک زن باردار نیز شامل کشته‌ شده‌گان است. خبرنامه می‌افزاید که این خانم باردار دو روز پیش به منظور زایمان به شفاخانه منتقل می‌شد و با پنج عضو خانواده‌اش در انفجار ماین کشته شده است.

مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گویند که این ماین از سوی طالبان در شاهراه کابل‌ ـ غور کارگذاری شده بود. از این پیش، مسوولان محلی در ولایت غور تأیید کرده‌اند که در انفجار ماین کنار جاده‌یی در شاهراه کابل – غور پنج غیر نظامی کشته شده و دو تن دیگر زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر این رویداد را نکوهش کرده و از گروه طالبان می‌خواهد که به حقوق بین‌المللی بشردوستانه‌ ‌احترام بگذارند. این نهاد حقوق بشری از از دولت نیز می‌خواهد که عاملان این رویداد را شناسایی ‌و عدالت را تأمین کند. هرچند گروه طالبان تاکنون در این باره اظهار نظری نکرده‌اند، اما در بیش‌تر ماین‌گذاری‌ها طالبان دست دارند.