کمیسیون حقوق بشر

کمیسیون حقوق بشر: 18 غیرنظامی در جریان سه روز در کشور کشته شده‌اند

neshananews

18 March 2021

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که دست‌کم هژده فرد ملکی تنها در جریان سه روز در پی حمله‌های مسلحانه و انفجارها در کشور کشته شده‌اند.

این کمیسیون امروز (پنج‌شنبه، 28 حوت) در خبرنامه‌یی آورده است که این غیرنظامیان شامل شش زن و یک کودک می‌باشند و از 23 تا 26 حوت در کشور کشته شده‌اند.

در خبرنامۀ این کمیسیون همچنان آمده است که دست‌کم 48 غیرنظامی دیگری در جریان این سه روز زخم برداشته‌اند. کمیسیون مستقل حقوق بشر از ادامۀ تلفات غیرنظامیان در حمله‌های مسلحانه و انفجارها ابراز نگرانی می‌کند و از طالبان می‌خواهد که از کشتار افراد ملکی دست بردارند.

این کمیسیون از جامعۀ جهانی نیز می‌خواهد که بالای طرف‌های جنگ در افغانستان فشار وارد کند و آنان را به خودداری از کشتار افراد ملکی وادار بسازد.

این در حالی است که در جریان یک هفتۀ گذشته در سه حملۀ جداگانه در کابل و بغلان، افراد ملکی هدف قرار گرفته‌اند. مسوولان نهادهای امنیتی، طالبان را عامل این حمله‌ها می‌داند، اما این گروه تاکنون به گونۀ رسمی مسوولیت این حمله‌ها را بر عهده نگرفته است.

ریاست جمهوری در واکنش به حمله‌های انفجاری می‌گوید که طالبان با ادامۀ کشتار غیرنظامیان در کشور فرصت موجود برای صلح را سبوتاژ می‌کنند.