کنفرانس ژنوا

کنفرانس بین‌المللی ژنوا در مورد افغانستان در سویس آغاز شد

neshananews

23 November 2020

کنفرانس بین‌المللی ژنوا در مورد افغانستان با اشتراک بیش از 100 کشور و سازمان بین‌المللی در شهر ژنوای سویس آغاز شد.

این کنفرانس که از سوی افغانستان، فینلاند و سازمان ملل متحد به گونۀ مشترک میزبانی می‌شود، پس از چاشت امروز (دوشنبه، سوم قوس) در شهر ژنوا، گشایش یافته است. این نشست برای دو روز ادامه می‌یابد. در این کنفرانس قرار است کشورهای عضو سازمان ملل متحد به ادامه و یا قطع کمک‌های مالی به دولت افغانستان تصمیم بگیرند.

وزیران خارجۀ بیش از هفتاد کشور و سی سازمان بین‌المللی در این نشست حضور دارند. بیشتر این اشتراک کننده‌گان به دلیل شیوع ویروس کرونا به گونۀ آنلاین در این نشست حضور یافته‌اند.

روز اول کنفرانس ژنوا به روند صلح افغانستان اختصاص یافته است. محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ کشور گرداننده‌گی نشست امروزی را بر عهده دارد. آقای اتمر می‌گوید که اشتراک زنان در روند صلح و حفظ دستاوردهای نوزده سال گذشتۀ شهروندان کشور در این روند از موضوع‌های مورد بحث در نشست امروزی می‌باشند.

نماینده‌گان بیش از 100 کشور و سازمان بین‌المللی در این نشست در حالی در مورد روند صلح افغانستان بحث و تبادل نظر می‌کنند که به تازه‌گی گفت‌وگوهای مقدماتی میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر پیشرفت‌هایی را به همراه داشته است. برخی از منابع مدعی هستند که هر دو هیأت روی کارشیوۀ مذاکرات مستقیم صلح به توافق رسیده‌اند.