حمله های هدفمند دو

گروه دوستان افغانستان خواستار توقف حمله‌های هدف‌مند در کشور شده است

neshananews

23 March 2021

گروه دوستان افغانستان که متشکل از نماینده‌گان 35 کشور در سازمان ملل متحد است، خواستار توقف فوری حمله‌های هدف‌مند در کشور شده است. بیش‌ترین اعضای این گروه را زنان تشکیل می‌دهند.

این گروه دیپلماتیک دیروز (دوشنبه، سوم حمل) با صدور اعلامیۀ مشترکی حمله‌های هدف‌مند در افغانستان را محکوم کرده است. به باور اعضای این گروه، حمله‌های مسلحانۀ اخیر بیشتر خبرنگاران، فعالان حقوق بشر، کارمندان ملکی دولت، کارمندان نهادهای عدلی و عالمان دین را هدف قرار می‌دهد و قابل قبول نیست.

در این اعلامیۀ مشترک آمده است که حمله‌های هدف‌مند گروه‌های مسلح فضای مدنی را در افغانستان تنک‌تر ساخته و زمینه‌های دست‌یابی به یک صلح عادلانه را در این کشور آسیب می‌زند. بر اساس این اعلامیه، حمله‌های هدف‌مند همچنان زمینۀ دادخواهی برای حفظ ارزش‌های دموکراتیک و حقوق بشری مردم افغانستان را در روند جاری صلح با خطر جدی روبه‌رو ساخته است.

اعلامیۀ این گروه علاوه می‌کند که شدت گرفتن حمله‌های هدف‌مند فعالان مدنی، اجتماعی، خبرنگاران و فعالان حقوق بشر را در افغانستان نگران ساخته است. گروه دوستان افغانستان از گروه‌های طالبان، داعش، القاعده و شبکۀ حقانی به عنوان عوامل هراس‌افگنی در کشور یاد می‌کند و می‌افزاید که این گروه باید هر چه زودتر از حمله‌های هدف‌مند در این کشور دست بردارند.

این گروه دیپلماتیک همچنان از حفظ ارزش‌های دموکراتیک شهروندان افغانستان در روند جاری صلح، اعلام حمایت کرده است.

این در حالی است از حدود یک سال به این‌سو حمله‌های هدف‌مند در کشور به شدت افزایش یافته است. بر اساس آمار دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در یک سال گذشته دست‌کم ده خبرنگار در این کشور جان باخته‌اند.

با این حال، حکومت افغانستان نیز به بی‌پروایی در حفاظت از جان خبرنگاران و فعالان حقوق بشر متهم شده است. سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که نهادهای امنیتی افغانستان تاکنون برنامۀ موثری برای تأمین امنیت خبرنگاران و فعالان مدنی روی دست نگرفته است.