حمله در سید شهدا

گروه کاری مشترک جامعۀ مدنی: عاملان انفجار مرگ‌بار در غرب کابل شناسایی شوند

neshananews

09 May 2021

دبیرخانۀ گروه کاری مشترک جامعۀ مدنی انفجار مرگ‌بار در ورودی مکتبی در غرب شهر کابل را محکوم کرده و خواهان شناسایی و پیگرد عاملان این حملۀ تروریستی هستند.

این نهاد امروز (یک‌شنبه، نوزدهم ثور) با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که حمله‌های پی‌هم انفجاری در درب وردی مکتب سید شهدا در غرب شهر کابل جنایت ضدبشری است.

در خبرنامۀ این نهاد آمده است که در این حمله بیشتر غیرنظامیان و دانش‌آموزان مکتب قربانی شده‌اند که از دید قوانین بشردوستانۀ بین‌المللی توجیه‌پذیر نیست.

دبیرخانۀ این گروه کاری اضافه می‌کند که حکومت افغانستان در ماه‌های پسین نسبت به امنیت شهروندان بی‌توجهی اختیار کرده و از این رو، حمله‌های مرگ‌بار تروریستی در کشور افزایش یافته است.

بنابر خبرنامۀ این نهاد، حمله‌های هدف‌مندی که خبرنگاران و فعالان مدنی در آن قربانی می‌شود نیز در نتیجۀ بی‌توجهی نهادهای امنیتی رخ می‌دهند.

این نهاد از حکومت افغانستان می‌خواهد که امنیت شهروندان را در اولویت کاری خود قرار دهد و برای جلوگیری از حمله‌های مرگ‌بار در مکان‌های آموزشی تدابیر جدی را روی دست بگیرد.

گروه کاری مشترک جامعۀ مدنی همچنان از دولت می‌خواهد که هرچه زودتر باید عاملان رویدادهای مرگ‌بار انفجاری دیروز در غرب شهر کابل را شناسایی و مجازات کند.

گفتنی است که عصر دیروز سه انفجار مرگ‌بار در درب ورودی مکتب سید شهدا در غرب شهر کابل به وقوع پیوست. این انفجارها جان دست‌کم 50 دانش‌آموز را گرفت و بیش از 100 زخمی برجای گذاشت.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است، اما نهادهای امنیتی کشور دست طالبان را در این حمله‌ها دخیل می‌دانند.