کهسان هرات

گزارش امنیتی هرات؛ 230 گروه مخالف مسلح سرگرم اخلال امنیت این ولایت هستند

neshananews

25 January 2021

گزارش تازۀ مجلس نماینده‌گان از وضعیت عمومی هرات نشان می‌دهد که 230 گروه مسلح در مختل کردن اوضاع امنیتی این ولایت نقش دارند.

عبدالستار حسینی، عضو مجلس نماینده‌گان امروز (دوشنبه، ششم دلو) در نشست عمومی این مجلس یافته‌های هیأت اعزامی مجلس نماینده‌گان به هرات را همه‌گانی ساخت. بر اساس این گزارش، 230 گروه مسلح مخالف دولت در ناامنی وضعیت امنیتی هرات نقش دارند.

آقای حسینی توضیح می‌دهد که از این میان 63 گروه مسلح به گونۀ فعال مشغول راه‌اندازی حمله‌های تروریستی و جرایم جنایی هستند. به گفتۀ او، در این میان 22 گروه مسلح به گونۀ مستقیم از سوی دولت ایران حمایت می‎شوند.

عبدالستار حسینی از دو فرمانده مسلح محلی به نام غلام حیدر و نثار احمد یاد می‌کند و می‌افزاید که این افراد دو گروه مسلح را رهبری می‌کنند و به گونۀ مستقیم از سوی دولت ایران حمایت مالی دریافت می‌کنند.

این عضو مجلس در ادامۀ این گزارش مقام‌های محلی هرات از جمله فرمانده پولیس این ولایت را به فساد مالی و رشوه‌ستانی متهم می‌سازد. آقای حسینی مدعی است که فرمانده پولیس ولایت هرات هفته‌وار بیش از سه میلیون افغانی از سه مکان مختلف (دروازۀ میرداوود، پُل سرای اسلام‌قلعه و مسجد شیلۀ سفید) به گونۀ غیرقانونی دریافت می‌کند.

تاکنون مسوولان محلی هرات به این اتهام‌ها واکنشی نشان نداده‌اند. این در حالی است که حدود یک ماه پیش شماری از باشنده‌گان شهر هرات نیز فرمانده پولیس این ولایت را به لت‌وکوب یک باشندۀ این شهر متهم کرده و در برابر او اعتراض کردند.