حمدالله محب

گفت‌وگوی تلیفونی حمدالله محب با همتای امریکایی‌اش

neshananews

27 May 2021

شورای امنیت ملی اعلام کرده که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان با جک سلیوان همتای امریکایی‌اش از طریق تلیفون صحبت کرده است.

دفتر شورای امنیت ملی با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که این گفت‌وگوی تلیفونی پس از چاشت دیروز (چهارشنبه، پنجم جوزا) صورت گرفته است. روند صلح افغانستان و ادامۀ حمایت‌های امریکا از نهادهای امنیتی کشور در این گفت‌وگوی تلیفونی مورد بحث قرار گرفته است.

به نقل از خبرنامۀ شورای امنیت ملی، آقای سلیوان تعهد کرده که حمایت‌های مالی واشنگتن از نهادهای امنیتی افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور نیز ادامه خواهد یافت. مشاور امنیت ملی امریکا می‌افزاید که دولت این کشور هم‌اکنون به تلاش‌های دپلیماتیک برای موفقیت روند صلح افغانستان تمرکز کرده و تلاش دارد این روند به موفقیت برسد و صلح دایمی در افغانستان برقرار شود.

این در حالی است که به تازه‌گی گپ‌وگفت‌هایی نسبت به برگزاری نشست استانبول در مورد صلح افغانستان که یکی از راهکارهای منطقه‌یی و بین‌المللی برای موفقیت این روند به شمار می‌رود، گرم‌تر شده است. شماری از رسانه‌های خارجی به نقل از اعضای ارشد طالبان گزارش می‌دهند که نماینده‌گان این گروه به گونۀ مشروط در نشست استانبول اشتراک خواهند کرد.